Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?


Araç sahibi olmak, her yere ulaşımınızı kolaylaştırması ve rahatlığından dolayı herkesin hayalidir. Fakat bir çok sorumluluğu da beraberinde getirir. Trafikte dikkatli olmak bunların başında gelir. Fakat trafiğe çıkmadan da önce yapmanız gereken en önemli şey zorunlu trafik sigortasıdır.

Zorunlu trafik sigortası nedir?

  • Zorunlu trafik sigortası 2918 sayılı trafik kanununda düzenlenmiştir. Her araç bu sigortayı, trafiğe çıkmak istiyorsa eğer, yaptırmak zorundadır. Bu sigortanın her yıl bir önceki yılın sigortası bitmeden yenilenmesi gereklidir. Bir gün dahi bu sigorta yokken trafiğe çıkarsanız, sizi çeviren trafik polisinin aracınızı trafikten men etme yetkisi vardır. Ceza ödeyerek yola devam etme gibi bir şansınız ise yoktur. Ve sonraki süreçte aracı geri almak zordur. Aracın geri alınması için trafik sigortasının yapılması, görevli memura durumun bildirilmesi gerekir. Ayrıca aracınızın otoparkta kaldığı her gün için de belli bir ücret ödemeniz beklenir.

Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza anında sizin zararlarınızı karşılamaz, karşı tarafın zararlarını karşılar. O zararı da ödediğiniz miktar oranında karşılar. Eğer daha fazla bir hasar söz konusu ise ve kaza sizin hatanız ise karşı tarafın zararını ödeme yükümlülüğünüz devam etmektedir. Ayrıca kaza olması durumunda yaralanma ve can kaybı söz konusuysa, hastane masrafları, vefat eden kişinin yakınlarına ödenecek miktar daha farklı hesaplanır. Zorunlu trafik sigortasına ödenecek miktar her sene bu gibi durumlar göz önüne alınarak yeniden belirlenir.

zorunlu trafik sigortası ve kasko’nun farkı nedir?

  • Zorunlu trafik sigortasının belli bir fiyatı yoktur. Her araca, aracın kaç yıllık olduğuna ve modeline göre ödeyeceğiniz miktar ortaya çıkar. Ayrıca kasko ile karıştırılmamalıdır. Kasko sizin, kendi aracınız için yaptıracağınız ve kaza anında karşı tarafın değil, sizin zararlarınızı karşılayan ve de zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Fakat kapsamı daha geniş olduğundan zorunlu trafik sigortasına göre kasko, daha pahalıdır. Kasko, zorunlu trafik sigortasının kapsadığı maddeleri kapsamasına rağmen kasko yaptıran birinin zorunlu trafik sigortasından kaçınması söz konusu değildir. Bunun nedeni kaskonun hukuki bir bağlayıcılığı olmadığı için istenildiği zaman iptal edilme olasılığının bulunmasındandır.

Bunlara dikkat ederek araç alın ve zorunlu trafik sigortanız veya kaskonuz da olsa, dikkatli kullanın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir