Zift Lekesi Arabadan Nasıl Çıkar?


Yaz aylarında arabalarda zift lekeleri sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Koyu renkli asfaltın güneş ışınlarını yoğun bir biçimde soğurması ile asfaltta meydana gelen aşırı sıcaklık artışı asfaltın erimesine sebep olur. Yapışkan özelliği ile araçların tekerleklerine tutunan bu ziftler tekerleklerin dönmesi ile araca sıçrayıp yapışır. Bunun yanında yeni dökülen asfaltlar zift lekelerinin çok daha yoğun bir şekilde oluşmasına yol açar.

Normal bir yıkama ile araçlardan çıkmayan bu zift lekelerinden kurtulmak aslında oldukça kolaydır. Bunun içinse margarin, gaz yağı ve mazot gibi maddelerden herhangi birisinin kullanılması yeterlidir.

Arabadaki Zift Lekeleri Nasıl Temizlenmelidir?

Arabalardaki zift lekelerinden kurtulmanın en kolay yolu arabanın gazyağı veya mazot kullanılarak silinmesidir. Bu uygulamada kullanılan maddeler yanıcı özellikte olduğundan ortamda alev çıkartacak cisimlerin bulunmaması ve uygulama sırasında sigara içilmemesi gerekir.

Gaz yağı veya mazot yumuşak bir bez üzerine döküldükten sonra bu bez kullanılarak ziftli bölge silinmelidir. Gaz yağı ve mazot araba boyasına zarar verebileceği için silme işlemi fazla bastırılmadan yapılmalıdır. Zift lekeleri çıktıktan sonra araba boyasının zarar görmemesi için gazyağı ve mazotun araba üzerinde kurumasına izin verilmemelidir. Bu durumda arabanın yıkanması en iyi yoldur. Ancak arabanın tamamını yıkamak için yeterli zaman veya uygun ortam yoksa sadece silinen bölgeler su ve deterjan kullanılarak yıkanmalı veya silinmelidir.

Arabadaki ziftlerin temizlenmesi için diğer bir yöntem de margarin kullanılmasıdır. Ziftli bölgelerin üzerine sürülen margarin yarım saat kadar bekletildikten sonra yumuşak bir bezle silindiğinde zift lekelerinin çıktığı görülebilir.

Zift lekeleri ayrıca sprey şeklindeki zift sökücüler kullanılarak da temizlenebilir. Bu spreyler direkt olarak leke üzerine uygulanabileceği gibi zift lekesi sprey uygulanmış bezle de silinebilir. Ancak spreyler de yanıcı olduğundan dolayı güvenlik önlemlerine dikkat edilmeli ve mümkünse uygulama sonrası araç yıkanmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir