Z Rot Ne İşe Yarar?


Otomobillerde hareket iletim yardımcılarından olan Z rot süspansiyon sisteminin bir elemanı olarak tekerlekler arasında hareket aktarımını gerçekleştirir. Hareket aktarımının gerekli olduğu durumlarda devreye giren Z rot süspansiyon sisteminin önemli elemanlarından biridir. Aynı zamanda denge rotu da denilir.

Z rotlar viraj demirini amortisörlere bağlayarak askı işlevini yerine getirir. Viraj demiri olmayan araçlarda z rotlar süspansiyon salıncağı ile amortisörü birbirine bağlar. Bu bağlantı keskin dönüşlerde, engebenin fazla olduğu yollarda ve tekerleklerin kayması sonucu oluşacak aşırı yüklenme durumlarında denge çubuğu sayesinde, sistemde oluşacak sönümlenemeyen yük fazlasını tekerlekler arasında dağıtır. Böylece sürücünün direksiyon hakimiyeti artar ve aracın savrulması, kayması ve yan dönmesi gibi kazalara neden olabilecek durumlar engellenmiş olur. Bu yüzden z rot bağlantısı sürüş emniyet ve konforunu direkt olarak etkiler. Z rot arabalarda, ön ve arkada ikişer tane olmak üzere dört tanedir.

Arıza Yaparsa Nasıl Anlaşılır?

Z rot bağlantısının arıza yapması halinde özellikle keskin virajları dönerken bağlantı noktalarında kopma sesine benzer bir ses gelebilir. Bağlantının plastik aksamının zamanla aşınarak özelliğini yitirmesiyle oluşan bu durum sürücü için tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu tehlikeleri önlemek için aracın servis bakımının yapıldığı sırada z rot bağlantısının da kontrol edilmesi gerekir.

Z rot değişimi araç türüne göre periyodik olarak yapılır. Sağ ve sol bağlantısı için takım halinde yapılır. Z rot bağlantısının aracın sağ ve sol tarafları için bir farkı yoktur. Aynı z rot bağlantısı hem sağ hem de sol taraf için takım halinde kullanılabilir. Her araç sınıfı için farklı özelliklere ve boyuta sahip olan z rot bağlantı elemanı yine araçların modeli ve markasına göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla parçanın değişimi sırasında araca uygun ve orijinal yedek parçaların kullanılması sürüş konforu ve güvenliği açısından daha uygundur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir