Yurtdışına Araçla Nasıl Çıkılır?


Yurt dışına özel aracınız ile çıkmak istiyorsanız bazı gerekli evrak ve belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Sorunsuz bir yurt dışı seyahati için gerekli olan evraklar ve siz kolaylık sağlayacak olan maddeler şu şekildedir;

  • Araç kimin adına kayıtlı ise o kişinin aracın içinde olması gerekmektedir. Aracın sahibi aracın içinde değilse ve yurt dışına çıkmıyorsa o kişiden noter aracılığı ile ‘’aracımla yurt dışına gidebilir’’ yazılı bir vekaletname alınması gerekir.
  • Yeşil sigorta zorunluluğu vardır. Yeşil sigortayı herhangi bir sigortacı yapabilir.

Binek Araçlar İçin Yeşil Sigortanın Geçerlilik Süreleri ve Fiyat bilgisi

15 Gün-  63,00€

1 Ay-   78,75€

2 Ay-   110,25€

3 Ay-   141,75€

4 Ay-   173,25€

5 Ay-   204,75€

6 Ay-   236,25€

1 Yıl-   315,00€

Neredeyse bütün Avrupa ülkelerinde geçerlidir.

  • Pasaport ve lazımsa vize. Triptik, gerekli veya zorunlu değildir. Pasaportunuzu işletmeniz yeterlidir. Bu işlemlerle gümrük kapısında bulunan Turing ofislerinde yapılır.
  • Uluslararası Taşıt Belgesi, vatandaşların ve araçların sahiplik belgelerinin yurt dışında geçerli olmasını sağlayan bir belgedir ve yurt dışına çıkışlarda zorunludur. 1 yıl geçerliliğir vardı. Fiyatı ise 125 TL’dir.
  • Schengen ülkelerine giderken beynelmilel ehliyeti gerekmektedir. Bu ehliyeti gümrük kapılarındaki ofislerden alabilirsiniz. Belgenin 1 yıl geçerliliği vardır.
  • Gümrüklerden geçiş karinesi yurt dışına çıkış ve girişlerin takibini sağlayan  Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunca düzenlenen Uluslararası nitelikte bir belgedir. Yurt dışına çıkışlar için zorunludur.
  • Aracın kaskosunu yurt dışına açmak da zorunlu olmayan ama gerekli olan bir maddedir. Kasko kapsamında faydaları vardır. Kaza ve hırsızlık bu durumlara örnektir. Kaskonuzun yurt dışında geçerli olup olmadığı, poliçenizde yer alır. Pek çok sigorta firması bu hizmeti de vermektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir