Yokuş kalkış desteği (Hill Holder) nedir, nasıl çalışır


Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder), sayesinde %5’den büyük olan eğimli yolda araç durur haldeyken hareket etmek istediğinizde frenden ayağınızı çektiğinizde yokuş aşağı 2 saniye süre ile kaymaz.

Üstelik aracınızın otomatik vitesli yada manuel olması gerekmez. Gerekli olan bu özelliğin aracınızda üretici tarafında konulmuş olmasıdır. Bu sayede sürücü debriyaj, fren ve gaz pedalı arasında daha konforlu geçiş yapabilir.
Yokuş kalkış desteği rampalarda otomobili harekete geçirmeyi çok daha kolay hale getirir.

Fren pedalı bırakıldığında aracın yokuş aşağı kaymasını önler. Yokuş kalkış desteği, %5’ün üzerinde eğime sahip rampalarda saracı yaklaşık 2 saniye hareketsiz tutarak çalışır. Bu özellik sürücüye ayağını fren pedalından gaz pedalına sakince götürmesi için zaman tanır. Yokuş kalkış desteği hiç şüphesiz rampalarda aracı harekete geçirmeyi çok daha kolay kılar çünkü sürücüler artık debriyaj ve/veya gaz pedalına uygulanan kuvveti dikkatlice ölçmek zorunda kalmazlar.

Tabi öncelikle yokuş kalkış desteği (Hill Holder) özelliği bir araç tercih etmeniz gerekmekte ya da aracınızda bu özelliğin bulunması gerekmekte olduğunu da hatırlatalım.

Aracınızda bu özellik varsa yokuşta aktive etmek için araç kullanım kitapçığına bakınız. Genelde kırmızı ışıkta durduğunuz zaman fren pedalına kuvvetli bir şekilde basıldığında bu sisteme sahip araçlarda yokuş kalkış desteği otomatik olarak kendiliğinden aktive olur. Aracını geri kaydıran ve arkadaki araca dokunan sürücüler için çok faydalı bir sistemdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir