Yazın Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?


Yaz aylarında otomobil sahiplerinin tasarruflu bir şekilde araçlarını kullanmasının bazı püf noktaları var. Öncelikle yaz aylarında, hava sıcaklığı sebebiyle yakıt tüketimi, kış aylarına göre hissedilir oranda düşer.

Motorun çalışma sıcaklığına ulaşabilmesi, kış aylarına göre daha kolay olduğundan, yakıt sarfiyatı kendiliğinden azalmaktadır. Öte yandan hem sürüş tarzı, hem de donanımların kullanımı, yakıt sarfiyatını önemli derecede arttıran unsurlardır. Eğer otomobil, klima donanımına sahipse, güneş altında kalan otomobilin tüm camları açılıp havalandırılmalıdır. Ardından havalandırılan otomobilin tüm camları kapatılıp, klima açılır ve iç mekandaki ısının düşürülmesi sağlanır. Otomatik klimalı otomobillerde, “auto” tuşuna basmak, çok daha faydalı olur. Serin bir ortamda yolculuk yapmak, hem sürüş güvenliğini yükseltir, hem sağlık sorunlarını azaltır, hem de yakıt sarfiyatının düşmesine yardımcı olur. Hareket halindeyken camların açılmasını engeller; camları açık olan bir otomobille seyahat etmek, %4’e kadar yakıt sarfiyatını artırır.

Öte yandan, tavan üzerinde boş port bagaj taşımak, aerodinamiyi bozduğu için direkt olarak yakıt tüketimini etkiler. Aynı şekilde otomobilde varsa kullanılmayan ağır eşyalar da çıkarılmalıdır. Lastiklerin basınç durumu, her 2 haftada bir sürekli olarak kontrol edilmelidir. Lastik basıncı düşük olan bir otomobilin yakıt tüketimi arttığı gibi, sürüş güvenliğini de riske sokar, lastiklerin düzensiz ve hızlı şekilde aşınmasına neden olarak direkt olarak cebinizi etkiler.

Bunun yanı sıra, motordaki tüm sıvıların kontrol edilmesi, eksik olanların eklenmesi gerekir. Eğer motor yağı 1 yıl ya da daha fazla süredir değişmediyse değişmeli, üreticinin önerdiği viskozite değerlerinde bir motor yağı seçilmelidir. Hava filtresi, yağ filtresi ve yakıt filtresinin değişimi de, önemli derecede tasarruf sağlar.

Tüm bunların yanı sıra, her şeyden önce agresif ya da tutarsız sürüş tarzı, yaptığınız tüm tasarrufların boşa gitmesine neden olacaktır. Olabildiğince sıkışık trafikten kaçınılmalı ve sabit bir hızda gidilmelidir. Manuel vitesli otomobillerde, ekonomik kullanım için 2500- 3000 d/d devir aralığı aşılmamalıdır. Eğer otomobilde bir “eco” modu varsa, açık tutulmalıdır. Otomatik vitesli otomobillerde, özellikle tork konvertörlülerde, sıkışık trafikte vitesi boş pozisyonuna almak yararlı olabilir. Ani gaz ve fren hareketlerinden kaçınılmalı, otoban sürüşlerindeyse olabildiğinde yasal hız sınırları aşılmamalıdır. Son olarak, hız sabitleyici donanımı varsa, bu donanımla sabit bir hızla ilerleyerek, yakıt tüketiminizi önemli ölçüde düşürebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir