Yazın Araç Bakımı Nasıl Yapılır?


Kış mevsiminden yaz mevsimine girerken aracımız kış şartlarından olumuz etkilendiğinden, bir hayli yıprandığından yaz bakımına kesinlikle girmesi gerekmektedir. Bu bakım hem arabanın yıpranmasını engelleyecek hemde olası kazalarda gördüğümüz zararları en az seviyeye indirecektir.

Yazın araç bakımını şu şekilde yapmalıyız;

En önemli olan lastiklerdir. Lastikler aracınızın yerle temas halinde olan tek noktasıdır. Yazın tatilde olduğumuz için aracımızda uzun yollarda olacaktır, bunun için lastikler yaza uygun olmalıdır , hava basınçları yaz mevsimine uygun olmalıdır.

Balans ayarı da bakmını yapmamız gerekenlerdendir. Özellikle yüksek hızda kullanırken direksiyonda titreme ve arabada sağa veya sola çekme olabilir. buda herhangi bi dikkatsizlik anında kötü sonuçlara yol açabilir. Bunların önüne geçmek için muhakkak profesyonel bir bakım servisinde aracın bakımları eksiksiz olarak yapılmalıdır.

Hava fltresi temizliği.Yazın hava yeterince sıcaktır. Bu nedenle motorun soğumaya daha çok ihtiyacı vardır. Eğer hava filtremiz kirli ve tıkanmış olursa motora temiz hava girmez bu nedenle aracımızın çekişinde ciddi sıkıntılar meydana gelebilir ve motorda arızaya yol açar. Bunların önüne geçmek için kış mevsiminden yaz mevimine veya yaz meviminden kış mevsimine geçerken hava filtresinin değişmesi gerekmektedir.

Yaz ayında hava sıcak olduğundan aracımızda en gerekli olan şey klima sistemidir. Kış ayında şehir içi kullanımlarda gerek egzos gazlarından gerekse hava kirliliğinden ötürü klima sisteminin içinde bulunan ve dışardaki havayı içeri alırken temizleyen polen filtresi kirlenmiş olur. Bu da klimada verimsizliğe yol açar. Bu nedenle yaz ayına girerken polen fitresinin değişmesi gerekmektedir.

Bu çok önemlidir özellikle uzun yol için gereklidir. Motorun içinde bulunan bu sıvı pistonların arasında dolaşara aşınmayı önler ve motoru korur. Motor yağının eksilmesi halinde motorun üzerinde bulunan kapaktan gerekli miktarda yağ konulmalıdır.

Sonuç olarak aracınızın bakımını aksatmadan muhakkak mevsim geçişleride usta kişilere yaptırmayı unutmayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir