Yazın Araba Seyahatine Çıkmadan Önce Kontrol Edilecekler


Yaz ayları insanların araçlarıyla gerek kısa gerekse de uzun seyahatlere çıktığı aylardır. Özellikle yaz aylarında uzun seyahatlerin tadını çıkarmak ve yolda eziyet çekmemeniz için dikkat etmeniz bazı kriterler var. Seyahatlerde en önemli sorunların başında ise batarya ve lastik sorunları gelmektedir.

Yazın o sıcakta özellikle dikkat edilmezse aracınız zarar görebilir. Bunun için isterseniz kontrolleri kendiniz yaparsınız ya da daha profesyonel insanların yapması için servise götürebilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki yazın arabasıyla seyahate çıkan her 10 sürücüden 4’ü hazırlıksız olarak çıkmakta ve yollarda çeşitli sorunlarla karşı karşıya gelmektedir. Uzmanlar aşağıdaki kontrolleri mutlaka yapmanızı ve varsa sorunları giderip ondan sonra yola çıkmanızı öneriyor.

Arabanızda bulunan bataryalarınızı mutlaka yola çıkmadan önce kontrol etmelisiniz. Bataryaların şarjının dolu olduğuna dikkat edin. Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise aşırı şarj olmamaları gerektiğidir. Çünkü aşırı şarj sıcak havalarda oldukça sorun çıkarmaktadır.

Arabanızın lastiklerini kontrol etmelisiniz. Yazın seyahate çıkmadan önce eğer hala kış lastiklerinizi kullanıyorsanız onları yaz lastikleriyle değiştirin. Ayrıca lastiklerinizin basıncını da kontrol etmelisiniz. Kullanacağınız yaz lastiklerinizin aşınmamış ve parçalanmamış olmasına özen gösterin.

Arabanızın HVAC durumunu kontrol edin. HVAC ( eating, ventilating and air conditioning ) yani ısıtma, soğutma ve klima sistemi anlamına gelmektedir. Özellikle uzun yolculuklara çıkmadan önce tüm bu sistemlerinizin doğru çalıştığına emin olmalısınız. Eğer bir sorun varsa mümkün olduğunca profesyonellerin bu sorunu gidermesi için servise götürmenizi öneririm.

Motor yağı, hidrolik direksiyon, fren ve şanzıman ile ön cam yıkayıcı solventi ve antifriz / soğutma sıvısı dahil tüm sıvıları kontrol edin .

Görüp görülebilmesi için silecekleri ve aydınlatmayı kontrol edin . Tüm iç ve dış aydınlatmaların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve aşınmış silecek lastiklerini yenileyin böylece yağış sırasında (sürprizlerden korunmak için)  araç kullanırken net bir şekilde görebilirsiniz.

Gerekirse acil durum kitini kontrol edin ve yeniden yerleştirin. Evden çıkmadan önce cep telefonlarını tamamen şarj ettiğinizden emin olun.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir