Yarı Otomatik Vites Nedir?


Uzun mesafeleri yorulmadan konforlu bir biçimde kat etmeye yarayan arabalar insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Arabaların özellikleri her yeni teknolojiden etkilenmiş, bu sayede kullanımı daha kolay hale gelmiştir. Benzinli, dizel, LPG’li, elektrikli, manuel vites, otomatik vites ve son olarak yarı otomatik vitesli arabalar vardır.

Vites, basit tanımıyla aracı hareket ettirebilmek için motora verilen enerjinin tekerleklere iletilmesi esnasında çarklar yardımıyla ne kadar güç verileceğini ayarlayan bir parçadır. Her vites değiştirildiğinde tekerleklere verilen güç değişir. Birinci vitesteyken tekerleklere verilen güç fazla ancak dönme hızı yavaştır. Vites yükseldikçe güç azalır ancak dönme hızı artar. Bu nedenle birinci vites aracın kalkış vitesidir ya da yüksek viteslerde yokuşlarda hız düşer çünkü tekerleklere verilen güç azdır.

Normalde vites, vites kolu yardımıyla manuel (el ile) olarak değiştirilir. Değiştirilirken tekerlekle bağlantılı olan çarkların seçilebilmesi için debriyaj denilen pedala basılması gerekir. Otomatik viteslerde debriyaj pedalı yoktur. Motor araç vites değişimini gaz pedalına basılarak motora gönderilen enerjiye göre çark değişimi yapar. Dolayısıyla debriyaja ihtiyaç yoktur. Ancak otomatik vitesli araçlarda yakıt tüketimi fazladır.

Yarı otomatik viteste ise debriyaj pedalı vardır. Arabayı ister otomatik viteste ister düz viteste kullanmanızı sağlar. Ayrıca yakıt tüketimi düz vitesli arabalara göre fazla otomatik vitesli arabalara göre düşüktür. Ancak otomatik vitesli arabalarda yokuşlarda kalkış sırasında geriye kayma sorunu yokken yarı otomatik vitesli arabalarda yokuş kalkış desteği yoksa geri kayma sorunu yaratabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir