Yağ Filtresi Nasıl Değiştirilir?


Aracımızın ufak ama önemli bir parçası olan yağ filtresi nasıl değiştirilmelidir, kendimiz değiştirebilir miyiz? Gibi kafanızı kurcalayan soru işaretleriz bulunuyorsa, bu yazımız tam da sizin için.

Öncelikle araçlarda bulunan yağ filtresi kirlenmiş olan yağları, motor çalışırken aşınmadan dolayı çıkabilecek parçaları ve yağa karışan pislikleri süzmekte kullanılır escort ve bu tür şeylerin motora gitmesini engeller, araç içersinde sadece temiz yağın kullanılmasını sağlar. Yağ filtreleri araçlarımızın her on bin bakımında değişmesi gerekmektedir, değişmediği taktirde zamanla aracın ve motorun ciddi hasarlar görmesine yol açabilir.

Yağ filtrelerini araç sahibinin değiştirmesi imkansızdır çünkü bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Yağ filtrelerinin yeri aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir araç sahibinin yağ filtresinin kendisinin değiştirememesi için de bir neden olarak algılanabilir bu durum. Yağ filtresinin değişmesi için mutlaka bir yetkili servise ya da araç bakımı yapan diğer yerlere götürülmelidir.

Her yağ filtresinin değiştirilebilmesi için kendine ait bir değiştirme aparatı bulunmaktadır ve bu paratlar sadece bu işi yapan bakım onarım servislerinde bulunur. Yağ filtresinin sökme işlemi aparat ile yapılır fakat yeni yağ filtresinin takılma işlemi bu aparat ile yapılmaz çünkü yağ filtresinde bulunan contanın fazla sıkılması yağ kaçırmalarına neden olabilir bu nedenle yeni yağ filtresi el ile sıkılarak takılmalıdır.

Kartondan yapılan yağ filtlerinin değişiminde dikkat edilmesi gereken unsur ise, yağ filtresinde bulunan dış kapak contası adı verilen parçanın da yağ filtresiyle birlikte değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde filtre yine yağ kaçıracaktır ve filtre değişiminin bir anlamı olmayacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir