Uzun Mesafe Sürüşleriniz İçin 5 İpucu


Herhangi bir yolculuğa çıkmadan veya uzun mesafeli yolculuğa çıkmadan önce, sizin ve yolcularınızın (varsa) düzgün bir yolculuk yapmalarını garanti altına almak için gerekli önlemleri aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Hazırlık çok önemlidir ve aslında herhangi bir yolculuğun ilk adımıdır. Bu makalede, uzun mesafeler veya yolculuğa çıkmak isteyen herkese rehberlik edecek bir kontrol listesi bulabilirsiniz.

Önceden Rotanızı Ayarlayın

Hazırlık sürecinizin ilk adımı olmalıdır. Yoğun olarak kullanacağınız rotayı önceden araştırın. Bunu yapmamak hedefinize ulaşamamanıza ve/veya sayısız kere kaybolmanıza neden olabilir. Mümkünse yolda bulunan akaryakıt istasyonlarını veya motel / hotel / otelleri kontrol noktaları olarak kullanın. Rotayı GPS navigasyon sisteminize girin ve oradan kontrol edin. Yolculuğunuz 1 günden fazla sürecekse geceyi nerede geçireceğinize önceden karar verin.

Yola Çıkmadan Araç Bakımınızı Yaptırın

Yukarıdakilere dikkat ettiyseniz hemen yola çıkmadan önce aracınızı kontrol etmenizde fayda var. Aracınızın baştan sona kadar size eşlik edebilecek kadar iyi hazırlandığından emin olmalısınız. Aracınızın lastiklerinin aşınıp aşınmadığından emin olun, çamurlu, karlı, kumlu veya çakıllı yerlerden geçip geçmeyeceğinizi öğrenip buna göre önlem alın. Araç mekaniklerinin yani motorun, şanzımanın, frenin, direksiyonun ve diğer kritik araç sistemlerinin düzgün çalıştığından emin olmalısınız.

Fazladan Yakıt Bulundurun

Uzun mesafelerde yolculuk yaparken bazen akaryakıt istasyonlarının olmadığı yollardan geçmeniz gerekebilir. Daha sonra ihtiyacınız olması durumunda yedek yakıt taşıyın ve kullanırsanız, bir sonraki istasyonda yedek yakıtınınızı tekrar doldurun, böylece her zaman bir yedekleme sağlayabilirsiniz.

Mümkün Olduğunca Mola Verin

Eğer çok acil yetişmeniz gereken bir durum söz konusu değilse mola vermeniz daha iyi olacaktır. Özellikle alışkın değilseniz, uzun mesafelerde yolculuk çok yorucu olabilir. Belirli sürelerden sonra mola verin; örneğin  3-4 saatte bir. Yemek yemek, dikkat dağıtıcı olmadan telefonunuzu kullanmanız, lavaboyu ziyaret etmeniz veya biraz gerinmeniz gerekebilir. Aracın özellikle de tekerleklerin durumunu kontrol etmek için iyi bir zaman. Aynı zamanda mola vereceğiniz alanları dikkatli seçmeniz gerekir. Tavsiyemiz akaryakıt istasyonlarında ya da restoran civarlarında mola vermenizin daha iyi olduğu yönündedir.

Atıştırmalık ve Su Taşıyın

Yakıtta olduğu gibi, tüm yollar motel veya lokanta ile dolu değildir. Yolculuğunuzun tamamında sizi idare edebilecek aperitifler ve su taşımanız önemlidir. Bu hem açlık ve susuzluk durumunda halsizliğinizi geçirecek ve sizi uyanık kılacak hem de gereksiz mola vermenize engel olacaktır.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir