Ucuz Araba Nasıl Alınır?


Araç sahipleri, araba piyasasında istedikleri kıstaslarda aracı bulup, daha ekonomik fiyata almak için çeşitli yollara başvurabilirler. Aracı daha ucuza almak, satışını yaparken kar etmenize faydası olacaktır.

Aracı satın alırken borcu olan veya elinden çabuk çıkarmak isteyen satıcıları öncelik alarak belirlememiz, aracı piyasa değerinin çok daha altında temin etmemizde faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra kamu kuruluşlarının gerçekleştirdiği açık arttırmalara girerek elimizde mevcut olan paraya almak için, istediğimiz aracın yaşını düşürebiliriz veya borcu yüzünden haczedilmiş araçları da yine aynı şekilde yedd-i emin depolarında düzenlenen açık arttırmalarda daha ucuza alabiliriz. Bu açık artırmalar marka ve model yılı daha iyi olan araçları piyasanın çok daha altına almamızı sağladığı gibi, satarken de bize kâr sağlayacaktır.

Kasko sigortası kapsamındayken çalınan araçların, bulunmalarının ardından sigorta şirketlerince uygun fiyata satışı yapılabilmektedir. Bunun gerçekleşmesi için çalınan araç 30 gün içinde bulunmazsa araç sahibine ödenek ödenir. Ödeme yapıldıktan sonra çalınan araç bulunduğu zaman, araç sahibi ya ödeneği geri öder ve aracını geri alır, ya da sigorta şirketi aracın sahibi olur. Sigorta şirketleri de aracı ihale yoluyla satışa çıkarır. Bu satışa firmalar, vatandaşa göre daha çok rağbet etmektedir. Çünkü vatandaş çalıntı arabanın problem yaratabileceğini düşünür. Oysa ki tüm yasal mevzuatlar gerçekleştirildikten sonra satışı yapılabilir. Aynı ikinci el arabayı galeriden satın almak için gerekli tüm prosedürler uygulanır.

Otomobil piyasasında, döviz kurlarındaki ve ÖTV oranlarındaki değişim sebebiyle, araç firmaları satış hedeflerine ulaşabilmeleri için kampanyalar başlatırlar. Yılın son çeyreğinde yani eylül başlarında indirim ve düşük taksit seçenekleri sunarlar. Bu dönem kampanyalarını da takip etmekte fayda vardır.

Bu yöntemlerin dışında bir de araç satışı yapan sitelerin ve şehirlerde bulunan araba pazarlarının tansiyonları ölçülmelidir. Almak istediğimiz araçlar yaşadığımız şehirlerde pahalı olabilir ancak büyük şehirlerde istediğimiz aracı, ucuza bulmamız daha olasıdır.

Ucuza araç almak sabır işidir. Piyasanın nabzını iyi ölçmeli, seçenekleri iyi değerlendirmeli ve de doğru zamanda doğru aracı aldığınıza emin olmanız gerekmektedir. Bu nedenle aceleci olmamanız yukarıda anlattığımız kıstaslardan daha önce dikkate almanız gereken bir unsurdur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir