Traktör Lastik Ebatları Nasıl Anlaşılır?


Traktör lastik ebatları lastiğin genişliği ve çapını belirten detayların numaralandığı standartlaşmış bir sistemle ifade edilir, bazı durumlarda da lastiğin yüksekliği bu numaralama sisteminde yer bulur. Bu sistemi anlamanız traktörünüzün eski lastiklerini değiştirmeniz gerektiğinde doğru lastiği seçebilmek için size yardımcı olacaktır. Lastiğin yanağında damgalanmış ebatları anlayarak bu bilgiyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

  • Lastikteki kodun yerini bulun. Traktör lastiğinizin numaralı kodları lastiğin yanağına yapışmış çamur yüzünden örtülmüş olabilir. Numaraları görebilmek için lastiğinizi iyice yıkayın.
  • Lastik kodunu inceleyin. Lastiğin yanağında eğik çizgi veya tireyle ayrılmış rakam serileri göreceksiniz. Bu serilerde iki rakam mı yoksa üç rakam mı olduğunu kontrol edin.
  • Kodu anlayın. Lastiğin bütün ebatları inç olarak W-D ya da H/W-D olarak yazılmıştır. W genişlik,  D jant çapı ve H lastik yüksekliğinin yüzdesini belirtir. Örneğin, eğer lastiğiniz iki numara içeriyorsa, ilk numara lastiğin genişliğini ve ikinci numarada jant çapını belirtmektedir. Eğer yanakta üç numara varsa, ilk numara lastiğin yüksekliğini, ikinci numara genişliğini ve üçüncü numara ise jant çapını belirtmektedir. Eğer lastiğinizde 25/5-15 yazıyorsa 25 inç yükseklik, 5 inç genişlik ve 15 inç jant çapı ifade edilmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir