Tork Nedir? Tork Ne İşe Yarar?


Tork araç gruplarındaki moment kuvvetidir. Bir başka deyişle gücün uygulama şeklidir. Pistonlar krank miline ne kadar büyük momente itme kuvveti uygularsa Tork o kadar fazla olur. dizel motorlarda piston fon uzunluğu Motorlarındakin’den daha uzun olduğunda Dizel motorların torku daha yüksek vurmaktadır.

Torku ifade eden bir diğer oto terimi de esnekliktir. Aynı devir bandında torku yüksek olan otomobiller ara hızlanmalarda yani sollamalarda örneğin 60 km/h hızdan 120 km/h hıza ulaşmada daha başarılıdır. Bu da otomobilin esnekliği olarak tanımlanır.

Tork araç motorlarında moment kuvvetidir bir başka değişle gücün uygulanma şeklidir. Pistonlar ne kadar moment ve kuvvet uygularsa torkta o kadar fazla olur. Dizel motorlarda piston kol uzunluğu benzinli motorlardan daha uzun olduğundan dizel motorların torku daha yüksek olur.

Pratik olarak anlatmak gerekirse bir adamı devirmek için iki kişi aynı gücü kullanacak birisi adamı bacağından itekleyecekse diğeri ise omuzundan, omuzundan itekleyen adamın verdiği zarar daha fazla olacaktır hatta belki devirebilecektir. Ama bacakalarından itenin fazla şansı yoktur ve daha fazla kuvvet uygulaması gerekecektir. Yani kısacası tork aracın az güç ile ne kadar çok iş yaptığıdır.

Dizel ve benzinli motorlarda tork

Dizel motorlar her zaman daha iyi çekerler ve az devirle daha çok iş yaparken daha da az yakarlar. Bu işi yaparken tabi ki dizel motorlar yüksek piston kolu sebebiyle yüksek devirlere çıkamazlar ama küçük devirde en iyidirler.

Dizel motorlardaki tork daha fazladır, ondan dolayı iş makinalarında kamyonlarda tanklar gemilerde hep dizel motorlar tercih ediliyor. Dizel motor yapısından kaynaklanan ekstra bir torka sahiptir. Bu torkun olmasının en büyük sebebi ise sıkıştırma oranının benzinli motorların neredeyse iki katı olmasından kaynaklanıyor. Zaten benzinli ve dizel motorlardan birisinin içtten yanmalı diğeri içten patlamalı motorlardır ve birbirinden köken olarak farklıdır. Dize motorlarda çok fazla tork elde edilmesinin en büyük nedenlerden birisi ise turbolu olmasıdır.

Örnek; 70 beygir gücünde iki aracımız var ve birinin torku diğerinden daha yüksek bu araçlar birbirlerine bağlandıkarında torku yüksek olanın diğerini çekebilmesi daha fazladır. Yokuş yukarı yapılacak olan yarışta torku yüksek olan kazanacaktır. İşte bu yüzden tork otomobiller için çok önemli kavramdır.

Otomobil motorlarında güçlü tork değeri bir de beygir gücü değeri vardır. Bunu bir hortumun ucundan akan suya benzetirsek, güç hortumun taziği, tork ise hortumdan akan suyun debisi diyebiliriz. Yani aynı zamanda akan sudur.

Otomobil rakamlarında bu değer çevirme gücü olarak değerlendiriliyor, genelde aynı beygir gücüne sahip motorlarda motor hacmi büyük olanın daha fazla torku olur.

Bir başka örnek verirsek. 70 beygir gücünde iki aracın bulunduğunu varsayalım birinin torku diğerinden daha yüksek bu araçlar bir birlerine bağlandıklarında torku yüksek olanın diğer arabayı çekme olanağı daha fazladır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir