Silecek Nasıl Çalışır?


Düz saydam yüzey üzerinde görüşü engelleyen katı ve sıvı maddeleri yüzeyden uzaklaştırarak görüş netliğini artıran donanım olan silecek uçak, gemi, araba gibi motorlu taşıtlarda da bulundurulması genellikle kanuni açıdan zorunludur.

Silecekler genellikle saat yönüne veya tersine dönebilecek bir pivot noktasına bağlı bir kol ve bu kola bağlı başka bir uzun lastik ya da benzeri parçadan oluşur. Kol pivot noktasından hareket ettirilerek uzun lastik parçanın camın üstünde çemberimsi bir hareket yapması sağlanır. Bu hareket esnasında lastik yüzeyden ayrılmaz ve yüzeyin üstündeki katı ve sıvı maddeleri iterek ve görüşü netleştirir. Motorlu taşıtların bir çoğunda iki adet silecek senkronize bir şekilde çemberimsi bir hareket yaparak camın büyük bir bölümünü temizler. Ticari taşıtlarda ise bu sayı üç ya da daha fazla olabilir.

Sileceğin dönmesini sağlayan pivot noktası genellikle birkaç mekanik parça ile birlikte bir elektrik motoruna bağlıdır. Bu elektrik motoru gücünü aküden alır. Taşıtta havalı fren gibi basınçlı hava kullanan sistemler varsa silecekler elektrik motoru yerine gücünü bu basınçlı havadan da alabilirler. Sileceklerin hızı genellikle ayarlanamaz fakat silecek hareketinin yineleme hızı arabalarda genellikle direksiyonun yanındaki bir kolla ayarlanılabilinir.

Silecekler kuru çalıştırılmamalıdır. Aksi takdirde kısa sürede lastik yıpranarak deforme olur ve işlevini yapamaz hale gelir. Sileceklerin bu şekilde yıpranmasını engellemek için birçok taşıtta camı ıslatabilen sistemler mevcuttur. Uzun süre kullanımda belirli periyotlarla camın el ile dışardan temizlenmesi faydalı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir