Satın Almak İçin Doğru Araba Nasıl Seçilir?


Yeni bir araba satın almak heyecan verici bir etkinliktir, ancak seçenekler göz önüne alındığında oldukça zor bir seçim olabilir. Seçenekleri daraltmaya başlamak için otomobilleri ve yerel bayileri araştırabilirsiniz. Bütçenizi düşünün ve yaşam tarzınıza uygun ekonomik seçeneklere bakın. Aile durumunuza ve ulaşım ihtiyaçlarınıza göre hangi büyüklükteki arabaya karar verin.

Satın Alacağınız Arabanın Boyutunu Seçimi

Araba alırken daha az para vermek istiyorsanız küçük bir araba satın almalısınız. Lüks spor otomobilleri haricinde, küçük otomobiller genellikle daha büyük modellerden daha ucuzdur. Ayrıca uzun vadede size para kazandıracak daha az yakıt tüketirler. Eğer yaşam tarzınıza uygunsa ve ailenizin içinde rahat edebiliyorsa daha küçük bir araba tercih edin.

2 kişiden fazla bir aile için 2 kapılı araçtan kaçının. Çocuklarınız varsa, yakın gelecekte çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız ya da düzenli olarak arkadaşlarınızla veya ailenizle seyahat ediyorsanız, küçük bir 2 kapılı otomobil yerine 4 kapılı bir araba seçin. Arka koltukta oturan yolcuların araca girip çıkmasını sağlamak için ön koltuğun yukarı itilmesi süreci zamanla sıkıcı olacaktır.

Büyük bir aileye uyacak şekilde tam boy bir minivan veya SUV edinin. Eğer düzenli olarak 4 veya daha fazla kişiyi taşıyorsanız ve çok fazla bagaj alanına ihtiyacınız varsa, ihtiyaçlarınıza uygun büyük bir araç tercih edin. Bir minivan veya SUV, ikinci sıradaki bir koltuk ile donatıldığında 8 yolcu taşıyabilir.

Satın Alacağınız Arabaya Bütçe Ayırma ve Araba Seçimi

Araba satın almadan önce bütçenizi hesaplayın. Genel kural olarak, araç ödemeleriniz aylık gelirinizin % 15’ini geçmemelidir. Ancak ille de bu kurala uymak zorunda değilsiniz. Kira veya ipotek, mutfak, fatura ödemeleri gibi diğer aylık harcamalarınızın yanında alacağınız arabanın da masrafını düşünmelisiniz. Bir ay boyunca normal harcamalarınızı hesaplamak için eğlence için harcanan para da dahil olmak üzere, bütçenizin satın alacağınız aracınıza uygun bir şekilde gidip gitmeyeceğini görmek için bir telefon uygulaması veya Excel e-tablosu kullanı.

Yeni bir araba mı alacaksınız yoksa 2. el bir araba mıBuna karar vermelisiniz. Yeni ve kullanılmış bir araba arasında karar verirken bütçeniz en alakalı konu olacaktır. Kullanılmış arabalar genellikle daha iyi bir değer sunarlar ancak iyi durumda olduklarından emin olmak için bir uzman tarafından dikkatli bir şekilde kontrol edilmeleri gerekir.

Satın alacağınız arabanın yakıt verimliliğini düşünün. Yakıt tasarruflu bir araç istiyorsanız ve günlük 50 kilometreden fazla yol alıyorsanız hibrid bir araba mükemmel bir seçenektir. Uzun mesafelere düzenli olarak seyahat ediyorsanız, ekonomik olan dört silindirli bir arabaya tercih edin. Daha az silindir olması, genel olarak daha iyi yakıt tasarrufu anlamına gelir.

Satın Alacağınız Arabayı Diğer Arabalarla Karşılaştırma

Araba incelemesi yapan web sitelerini kullanın. Türkçe ya da yabancı içerikli araç inceleme web sitelerini kontrol etmek, size farklı otomobil modellerinin özellikleri, performansı, güçlü ve zayıf yönleri hakkında bilgi verecektir. Arabaların nasıl karşılaştırılacağına dair geniş bir perspektif elde etmek için alıcıların ve otomobil uzmanlarının yapmış olduğu yorumları okuyun. Doğrudan araba sahiplerinden gelen incelemeler, bazı araçların potansiyel problemleri veya avantajları konusunda en dürüst bilgileri edinmenize yardımcı olacaktır.

Mutlaka fiyat karşılaştırması yapın. Farklı kişilerden ve bayilerden benzer arabaların fiyatlarına bakın. Fiyatların çevrimiçi ortamda veya yerel satıcılarda bulunmaması durumunda yerel bayileri ziyaret edin. İkinci el arabalar size belirli fırsatları ve daha düşük fiyatları sunabilecektir, bu yüzden fiyatlarını araştırmak için onları şahsen ziyaret edin.

Satın alacağınız araba için bir test sürüşü yapın. Bir arabanın sizin için uygun olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu direksiyonun başına geçmektir. Aynı gün veya daha sonraki bir tarihte bir test sürüşü düzenlemek için bir araba bayisini ziyaret edin. Satış elemanının tüm dikkatini aldığınızdan ve uzun bir bekleme veya kalabalığa maruz kalmamanızı sağlamak için sabahın erken saatlerinde bayi ziyaret etmeyi hedefleyin. Test sürüşü yaptığını an arabayı satın almak zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Bu yüzden baskı hissetmeyin. Test sürüşünü, satış görevlisine araba hakkında kapsamlı sorular sorma fırsatı olarak kullanın.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir