Ruhsat Nasıl Yenilenir?


Araç tescil belgeleri halk arasında daha çok ruhsat olarak adlandırılmaktadır. Ruhsat, aracın trafiğe çıkabilmesi için gerekli bir belgedir. Bu belgede araç sahibinin kimlik bilgileri ile araca ait teknik bilgiler de yer alır. Ayrıca araç muayeneleri ve araçta daha sonradan yapılan değişiklikler de ruhsata işlenir. Araç kredisi kullanılarak satın alınan araçlarda ise araç rehini ruhsata işlenir.

Ruhsat, trafik kontrollerinde trafik polisleri tarafından istenen bir belgedir ve araç trafiğe çıktığında ruhsatın mutlaka araçta olması gerekmektedir. Araçta ruhsat bulundurulmaması durumunda cezai işlem uygulanmaktadır.

Araç ruhsatlarının bazı durumlarda yenilenmesi gerekir. Eğer eski ruhsat kayıp olmuşsa, kredi ile alınan aracın kredisi bitmiş ve araç üzerindeki rehin kaldırılmışsa, yapılan araç muayenesi için ruhsatta yer kalmamışsa ve araçta ruhsata işlenmesi gereken bir değişiklik yapılmışsa ruhsatın yenilenmesi gerekmektedir.

Ruhsat Nasıl Yenilenir?

  • Ruhsat yenileme başvurusu sadece araç sahibi ya da noter onaylı vekili tarafından yapılabilir.
  • Ruhsat yenileme işlemleri için öncelikle şoförler odasından 2 adet “Araç Trafik Tescil ve İşlem Formu” ya da diğer adı ile “Ek-1 belgesi”nin alınması gerekmektedir. Alınan ek-1 belgesi eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
  • Ruhsat yenileme için 2 adet ek-1 belgesinin yanında araç sahibinden eski ruhsat da istenmektedir. Eğer eski ruhsat kaybolmuş ya da çalınmışsa, varsa eski ruhsatın fotokopisi, yoksa da trafik tescil biriminden alınan araç bilgilerinin yer aldığı belge bu iş için kullanılabilir.
  • Ruhsatın kaybolduğu durumlarda eğer aracın muayenesi yapılmamışsa öncelikle araç muayenesi yaptırılarak ek-1 belgesi üzerine işlenmelidir.
  • Ruhsatın kayıp olduğu durumlarda yukarıdaki belgelerin yanında araç sahibi ya da vekili tarafından bir de dilekçe yazılarak trafik tescil birimine başvuru yapılması gerekir.
  • Eğer araçta yapılan bir tadilat varsa bununla onaylı teknik belgenin de başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekir. Ayrıca araçta yapılan her türlü tadilattan sonra da araç muayene istasyonuna götürülerek muayene ettirilmelidir.
  • Gerekli belgelerle birlikte başvuru sırasında ayrıca ruhsat yenileme işlemleri için belirlenmiş olan harcın da yatırılması da gerekmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir