Rölanti Sorunu Nedenleri


Araç vitesleri boşa alındığında motorun durmaması için belirli devirde tutulması ve tam kapanmaması durumuna rölanti denir. Kısacası, araçlarda motoru boşta çalıştırmak anlamına gelir.

Aracın minimum çalışacağı devir sayısı olan rölanti devri, tüketiciye minimum yakıtta ve az sarsıntısız çalışabileceği devirlerde olursa, o kadar rölanti devri olur. Bu devir silindir sayısı ve motor hacmine bağlıdır. Motor silindir sayısı ne kadar fazla olursa ölü nokta o kadar az olur. Rölanti devri de buna bağlı olarak düşer. Yüksek rölanti devri, motorda yıpranmayı, aşınmayı artırır. Aşırı düşük olması da motoru her an stop etmeye hazır durumda tutar. Kış mevsiminde motorun çabuk ısınması amacıyla rölanti ayarı bir miktar yükseltilir.

Nasıl Yapılır?

Rölanti ayarı, genellikle gaz telinin motordaki ucunun yakınlarındaki vidadan yapılır. Gaz telinin çektiği mandalın bastığı yerin altındadır. Vida açılıp kapanarak mandalın basma seviyesi ayarlanır ve böylece rölanti değişmiş olur.

Rölanti ayarında meydana gelebilecek sorunlar nelerdir?

Rölanti valfi bozuk olunca araçta rölanti sırasında sürekli sarsıntı olur veya göstergede dalgalanma meydana gelir. Araç çekişten düşer, bu şekilde valfin bozulduğu anlaşılır.

Arıza ve nedenleri;

  • Westinghouse: Servo fren olarak bilinir. Bu parçanın görevi, fren pedalına basıldığında uygulanan kuvvetin 3-5 arası bir katına çıkarılması ve böylece gereken fren pedal kuvvetinin azaltmasıdır. Westinghouse da kaçak varsa rölanti bozulur. Araba stop eder.
  • Araç hareket halindeyken vites boşa atılıp frene basıldığında araç stop ederse frenler kaçırıyor olabilir.
  • Karbüratör hava alıyorsa, fren yapınca arabanın rölanti ayarını bozar.
  • Buji veya buji kablolarının kalitesiz olması rölanti ayarını etkiler.
  • Distribütör diyaframının, avans ayarının bozuk olması rölanti sorununu yaratır.
  • Araç manifoldunun hava alması rölanti ayarını bozar.

Rölanti sorununu çözmek için şunlar yapılır:

Rölanti ayar valfinin sökülebilmek için öncelikle üzerindeki soket (rölanti değerini içinde barındıran kısım)  sağa sola çevirerek ayrılır. Ardından dikkatlice rölanti ayar valfi sökülür. Temizleyici sprey ile iyice temizlenip  bez ile silinir. Sonrasında valf yerine oturtulup sıkılır. Aracın ECU (elektronik kontrol ünitesi -Araç beyni) rölanti değerleri tekrar yüklenir. Böylece rölanti ayarı gerçekleştirilmiş olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir