Polisaj Nasıl Yapılır?


Krom kaplama parçalar kadar parlak ve çekici duran fakat kromaj kadar pahalı olmayan bir işlemdir polisaj. Bu işlem genelde materyallerde son işlem katı olarak hayata geçmektedir. Makineden çıkmış olan herhangi bir parça polisaj işlemine tabi olduktan sonra parlak ve ayna gibi bir yüzeye sahip olur. Bu işlem bir usta tarafından, çeşitli sayıda işlem basamakları kullanılarak dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir.

Polisaj işlemini gerçekleştirirken kullanılan malzemenin konstrüktif yapısı çok önem arz etmektedir. Çünkü polisaj hem elde, hem de makine üzerinde çeşitli kademelerle gerçekleştirilen bir son kat işlemidir. Çok girinti çıkıntılara sahip olan bir parçada, özellikle sivri kenarlar bulunuyorsa bu işlemi ustalara bırakmak en doğrusu olacaktır. Aksi halde, parçanız inceyse veya kırılgan bir parçaysa, yüksek devirdeki makinenin yarattığı kuvvete dayanamayarak hasar görebilir. Hatta amatörce yapılan işlemlerde parçaların koptuğu gözlemlenebilir.

Polisaj işleminin sonucu parlak bir yüzey elde etmektir. Bu işlem çeşitli tozlarla yapılmaktadır. Bu özel tozlar aşındırıcı özelliğe sahip olan tozlardır. İşlemden çıkmış her yeni malzemenin üzerinde çizikler bulunur. Polisaj işlemi ise malzemenin üzerinde gözle görülemeyecek kadar küçük , yani mikron hassasiyetinde çizgiler kalıncaya kadar aşındırma işlemi olarak adlandırılır. Bu işlem için çeşitli aşındırma kabiliyetine sahip aşındırıcı şeritler kullanılmalıdır. Diğer bir deyişle halk tabiri olan zımpara.

Malzemeye polisaj yapılacağı zaman, öncelikle şerit numarası en düşük olandan başlamalıdır. 00 dan 120 numaraya kadar çeşitli kağıtlar bulunur. Burada ki numaralar kağıdın inc kare başına düşen aşındırma pürüzlülüğü değeridir. İlk işlemde kaba işleme yapılarak düşük numaralı kağıtlar kullanılır. Malzeme üzerinde her bir kısım eşit bir şekilde zımparalanır. Burada ki kağıtların normal zımpara kağıdı değil, polisaj kağıdı olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra ikinci ve üçüncü basamakta, kağıt numarası arttırılarak daha ince işleme geçer. En az 3-4 işlemde dikkatlice gerçekleşen zımpara sonrasında, ilgili yüzey yağlanmış keçeyle ovulur. Bu yağların piyasa adı polisaj cilasıdır. Bu işlem de tamamlanınca, ayna parlaklığında yüzeyler elde edilmiş olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir