Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir?


Klimalı arabalarda dış ortamdan alınan havanın, kabin içerisine verilmeden önce temizlenmesini sağlayan parçaya polen filtresi ya da diğer adıyla klima filtresi denir. Klima filtresi dış ortamdan aldığı havanın içerisinde bulunan polen ve toz gibi zerrecikleri hapsederek aracın içerisine kaliteli bir hava gönderilmesini sağlar. Ayrıca polen filtrelerinde bulunan karbon sayesinde aracın içerisine kötü kokuların girişi de engellenmektedir. Polen filtresi özellikle araç içerisinde polen ve toz alerjisi bulunan kişilerin ya da bebeklerin ve küçük çocukların bulunduğu durumlarda çok gereklidir.

Aracın kullanımına bağlı olarak zamanla polen filtresinin gözenekleri tıkanır. Bu yüzden polen filtresinin belirli aralıkla kontrol edilip temizlenmesi gerekir. Eskiyen ve temizliği mümkün olmayan polen filtrelerinin yerine de yenilerinin takılması gerekir. Aksi halde araç içine gönderilen hava, tıkanan filtrenin içindeki tozların da araç içerisine girmesine sebep olur ve araç içine alınan havanın kalitesi bozulmuş olur. Ortalama olarak 13-15 bin kilometrede bir ya da yılda iki defa polen filtrelerinin değiştirilmesi önerilmektedir.

Arabaların polen filtreleri aracın modeline göre servislerden ya da araç yedek parçası satan dükkânlardan temin edilebilir ve buralarda polen filtresinin değişimi de sağlanabilir.

Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Polen filtresi değişimi biraz zahmetli bir iştir. Polen filtresinin değiştirilmesi için öncelikle araçta polen filtresinin nerede olduğu tespit edilmelidir. Bunun için aracın kullanım kılavuzundan ya da aracın servisinden yardım alınabilir. Bazı araçlarda polen filtresine önde oturan yolcunun ayaklarını koyduğu kısımdan ulaşılabilirken bazı modellerde ise gaz pedalının arkasından ulaşılmakta ve filtre değişimi için gaz pedalının sökülmesi gerekmektedir. Bu şekilde polen filtresinin yeri tespit edildikten sonra filtrenin bulunduğu yerdeki vidalar sökülerek eski filtre plastik tırnaklarına dikkat edilerek yerinden çıkartılmalı ve yerine yenisi takılmalıdır.

Özellikle polen filtresinin ulaşılması güç yerlerde olduğu modellerde bu işin uzman birisi ya da aracın servisi tarafından yapılması daha doğru olur. Aksi halde filtreye ve araca zarar verilmesi söz konusu olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir