Plaka Nasıl Alınır?


Aracını sıfırdan aldınız ve plaka işlemlerinin nasıl bir sırayla yapılacağı konusunda kafanızda soru işaretleri varsa bu adımları takip ederk işlemlerinizi en kısa ve doğru şekilde tamamlayabilirsiniz.

  1. İnternet ortamından Trafik Tescil Şube’nin sitesine girip başvuru için randevu almak zorundasınız. Size uygun olan vakit için randevu aldıktan sonra randevunun bulunduğu sayfanın yazıcıdan bir çıktısını mutlaka alın. Bu çıktı dosyaya eklenmektedir. Yazıcınız yoksa Tescil Şube Müdürlüğü’nün bulunduğu çevrede bu işi yapan çokça mekan bulabilirsiniz.
  2. Nüfus Kaydınızda yer alan adresin bulunduğu Trafik Tescil Şubesine başvurulmalıdır.
  3. Başvuru esnasında yanınızda bulunması gereken belgerer: TC kimlik numaranızı gösteren belge sürücü belgesi yada nüfus cüzdanı olabilir bunların aslı ve fotokopisi, aracı aldığınız bayinin yetki belgesi ve faturanız, teknik uygunluk belgesi bu iki belgeyi aracı aldığınız yer vermektedir , zorunlu mali mesuliyet sigortası, ÖTV ödeme belgenizin aslı, şöforler odasından cüzi bir miktar karşılığında aldığınız yeni kayıt dosyası,  ek olarak ordan alacağınız tescil ve trafik belgeniz gerekecektir.
  4. Tescil şubede Yeni Tescil bölümündeki vezneye belgelerinizi verirken makbuz karşılığı Araç Tescil Belgesi Ücreti ve Motorlu Araç Trafik Belgesi ücreti alınır. Görevli size ruhsatı almanız için bir fiş ve plakayı bastırmanız için bir fiş verir.
  5. Daha sonra gene cüzi bir miktar karşılığı Şoförler Federasyonu Klubesine gidip plakanızı yaptırabilirsiniz.Birkaç gün sonra da ruhsatınız çıkmış olur.
  6. Fatura kesim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde tescil işlemlerinizi yaptırmak zorundasınız.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir