Pasta Cila Ne Zaman Yapılmalı?


Otomobilinin fabrikadan çıkmış gibi yeni ve parlak görünmesini herkes ister. Bu yeniliği sağlamak için araç sahipleri sık sık pasta cile yöntemine başvurur.

Pasta cila araç için besleyici ve yenileyici özelliğe sahip olmasına rağmen belirli aralıklarla yapılmalıdır. İkisi çoğu zaman insanlar tarafından benzetilse de çok farklı işlere yararlar. Araca pasta yapmanın ana amacı çizikleri kapatmak olarak bilinir. Kaporta üzerindeki çizin kapatılmayacak kadar derin değilse pasta yaraya iyice yedirilir ve çizik kapatılır. Pasta, aracın boyasının üzerini kaplayıp kalınlaştırıyor gibi görünse de aslında polisaj denilen yedirme işlemiyle boyayı inceltme özelliği vardır. O yüzden birçok kez pasta uygulanan aracın boyası iyice inceldiği için yeniden yapılacak uygulamalar yarardan çok zarar verir.

Peki araca pasta ne zaman yapılmalı? Araçlarımıza ne kadar gözümüz gibi baksak da yağmur, rüzgar gibi doğal etkenlerle veya çarpma sürtme gibi çizik oluşturan eylemler pasta ihtiyacını doğurur. Araç sahipleri genelde kış aylarına girilirken araçlarına pasta uygulatır. Yağmur ve rüzgarın en etkili olduğu dönemlerden önce yapılan pasta uygulaması aracın korunurluğunu artırır. Bu uygulama daha önce de belirttiğimiz gibi belirli zaman aralıklarıyla yapılmalı. Yeni araçlar için 1.5 sene ideal bir süre olarak kabul edilebilir.

Sürekli birlikte anılan pasta ciladan cila, pastanın tamamlayıcısı görevi görür. Pastanın yaptığı koruma ve yenileme etkisini güzel bir cilalama işlemiyle taçlandırabilirsiniz. Cilanın verdiği parlaklık araçları oldukça çekici hale getirirken verdiği parlaklık ve kayganlık sayesinde aracın toz tutmasını engeller.

Cilalama işlemi boya koruma olarak da adlandrılır. Cilalama işleminden sonra araç parlar fakat bu parlama en fazla 1-2 ay olur. Cila aracın üzerinde fazla tutunamaz, yıkama ve güneşin etkisi ile akar gider. Ancak cilalama pasta gibi boyayı inceltmediğinden çok sık kullanılabilir. Ayda bir cila uygulanan bir araç her zaman ilk günkü gibi canlı ve parlak görünür.

Pasta cila ile ilgili en dikkat edilmesi gereken şey ise işi uzmanına yaptırmaktır. Her ne kadar aracımızı korumak ve güzelleştirmek için bir işlem yapıyor olsak da işi bilmeyen kişilere aracı emanet edip sonradan pişman olmayalım.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir