Otomobilinizin Lastik Ömrünü Uzatan Bilgiler


Otomobiliniz ile trafikte güvenli biçimde yolculuk yapmanın en önemli yolu araç bakımının zamanında yapılmasından geçer. Araç bakımın en önemli olanı ise lastik bakımıdır. Güvenli bir yolculuk için otomobilin asfalt ile olan ilişkisinin kalitesini yükseltmelisiniz. Lastiğinizin ömrünü ve kalitesini nasıl yükseltiriz?

Yapılması ve dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir sorularına cevap verebilecek önemli bilgiler şunlardır:

* Hava basıncı: Lastiklerin hava basıncını standartlara uygun ayarlayınız. Hava basıncı uygun olamayan ölçümlerde ise lastik ömrünü azaltacağı gibi seyir halinde güvenliğiniz için de tehdit oluşturur.

* Rot ayarı: Otomobilinizin mekanik ve süspansiyon sistemlerindeki aksaklıklar sebebi ile direksiyon ve araç yönü aynı olmayabilir. Ön düzen bozukluğu sadece lastiklerinizde ekonomik zarara neden olmakla kalmaz aynı zamanda aracınızın süspansiyon ve döner aksamlarına da zarar vererek zaman içerisinde yüksek mekanik tamir ve bakım masraflarına yol açar.

*Balans ayarı: Jant ve lastiğinizin uyumsuzluğu hızlı sürüş esnasında zıplama, vuruntulu, salgı, yalpa gibi konforsuzluklar yaşamanıza sebep olacaktır.

* Rotasyon: Lastiklerinizin takılı oldukları pozisyonda değişik aşınma hareketlerine maruz kaldıklarında, periyodik olarak yerlerinin değiştirilmesi ömürlerini artıracaktır.

* Diş derinliği: Sırt bölgesi lastiğinizin yola basan kısmıdır. Lastik eskidikçe çekişir. Zamanla lastiğiniz üzerindeki desen aşınarak kullanılmaz seviyeye gelir. Diş derinliği 1,6 mm’nin altında inmiş lastikleri kullanmak, can ve mal emniyeti bakımından tehlikeli olduğu gibi, birçok ülkede kanunen yasaktır. Sırt bölgesi lastiğinizin yola basan kısmıdır. Lastik eskidikçe çekiş azalır. Zamanla lastiğiniz üzerindeki desen aşınarak kullanılmaz seviyeye gelir. Diş derinliği 1.6mm’nin altına inmiş lastikleri kullanmak, can ve mal emniyeti bakımından tehlikeli olduğu gibi, birçok ülkede kanunen de yasaktır.

* Yük miktarı ve yükleme biçimi: Araç üreticisinin belirlediği, araç taşıma kapasitesi (istiap hattı) üzerinde yüklemeler, lastiğin çabuk ısınmasına sebep olur. Dengesiz yüklemeler de lastik ömrü üzerinde olumsuz etki yapar.

* Fren ayarı: Fren sistemlerinizi araç üreticisinin tavsiye ettiği aralıklarla kontrol ettiriniz. Ayarsız frenler, lastiklerde düzensiz ve hızlı aşınmalarına neden olur. Ani ve sert frenlemelerde kuvvet dağılımı lastiğe göre farklı olacağından, blok tipi aşınma olması ihtimali artar.

* Araç kullanım şartlarına uygun lastik seçimi: Araç el kitabında belirtilen ebat ve kat muadilindeki lastikler kullanmalıdır. Otomobil hızı araç kullanım hızı arttıkça lastiğin sıcaklığını yükseltmesi sebebiyle sırf kauçuğu normale göre daha çok aşınma gösterir.

* Lastik eşleşmeleri: Aracın tüm lastiklerinin aynı büyüklükte olması gerekmektedir. Aynı aks üzerinde farklı yapı, desen ve aşınmada lastik takılması halinde otomobil performansı olumsuz etkilendiği gibi lastik düzensiz ve hızlı biçimde aşınır.

* Yol ve iklim şartları: Düzgün olmayan yollarda ve sıcak yaz aylarında lastik normale göre daha çok aşınma göstermektedir.

Lastiklerin performansını arttıran kısa kısa bilgiler ise şunlardır:

Kısa kısa…

– Bozuk satıhlarda yüksek hız yapmayın,

– Uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken hava basıncını 2 PSI artırın,

– Stepne lastiğinizin basıncını da düzenli olarak kontrol edin,

– Kışın diş derinliğinin 3 mm’den az olması çekişi olumsuz etkiler,

– Çivili kış lastiği kullanımı özellikle buzlu ve karlı zeminlerde üstün çekiş ve tutunma sağlamakla birlikte; kuru zeminde tam tersi etki yapar,

– Aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız, aracınızı takoza alın,

– Lastiğinizi parlatmak için petrol ürünleri içeren deterjan veya cilalar kullanmayın. Su ve fırça kullanılarak yapılacak temizlik lastikteki kimyasalların koruyucu bir film tabakası oluşturmasına yardımcı olur,

– Aynı aks üzerindeki lastiklerdeki farklı hava basınçları, aracın düşük hava basınçlı lastik tarafına doğru çekmesine neden olur,

– Lastiğinizi kaldırım kenarlarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının,

– Diş derinliği 1.6 mm ye düşen lastikleri mutlaka değiştirin,

– Karlı ve buzlu yollarda lastiğinizin hava basıncını 2-3 psi artırın. Bu şekilde karda ve buzda daha iyi bir çekiş elde edersiniz,Kullanmadığınız lastikleri şişirilmiş olarak depolamayın,

– Supap kapaklarını kapalı tutun,

– Kış şartlarında lastiklerinizin durumu ne kadar iyi olursa olsun; ani hızlanma ve ani frenden kaçının, daima aracınızı viteste sürün, mevcut lastik izlerini takip edin, önünüzdeki araçla her zamankinden daha uzun mesafe bırakıp, önce vites küçültüp, sonra kısa aralıklarla pompalayarak fren yapın,

– Lastiklerinizin havasını her zaman lastik soğuk iken tamamlayın,

– Kış lastikleri kullanımına karar verildiğinde tüm lastiklerin değiştirilmesi tavsiye edilir. En azından çeker akstaki lastikler değiştirilmelidir. Araç üreticisi firma farklı bir öneride bulunmadığı sürece, araçta kullanılan lastiklerin tümü aynı ebatta olmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir