Otomobil Nasıl Boyanır?


Araç sahipleri tarafından zaman içerisinde otomobiller üzerinde oluşan çürüme, paslanma, çarpışma izi, güneş yanığı ve çizikler nedeniyle araçların boyanması talep edilebilmektedir. Özellikle çarpışmalar sonucunda meydana gelen izler araçların boyanmasını gerektiren nedenlerin en başında gelmektedir.

Otomobil boyama hizmetleri, diğer araç hizmetleri içerisinde en fazla dikkat gerektiren çalışmalardan birisidir. Bununla birlikte otomobil boyama hizmeti verecek kişinin bu konuda uzman olması gerekmektedir. Otomobil boyama işlemlerinin tüm gereksinimleri karşılayacak nitelikte olması gerekmektedir. Sürekli olarak çevresel etkenlere, genişlemelere ve hava değişimlerine maruz kalan otomobil boyama hizmetleri uygulama sırasında özel bir yapı ve donanım  gerektirmektedir.

Otomobillerin boyanma teknikleri, araçların dış cephesindeki soruna göre değişmektedir. Otomobilin dış boyasının çizilmesi, darbe ve güneşten zarar görmesi gibi durumalarda araç boyanmadan önce dış metal yüzeyin çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Dış cephedeki metal yüzeyin iyi bir şekilde temizlenememesi durumunda boyanın araç yüzeyine tutunması sağlanamaz ve araç boyası niteliğini gösteremez.

Otomobilinin boyanacak olan yüzeyinin çürük ve paslardan arındırılması işleminden sonra yeniden bir son kontrol yapılır. Araç yüzeyinin temizlenmesi zımpara, plastik disk gibi malzemeler kullanılarak yapılır. Araç yüzeyi metal gözenekler de dahil olmak üzere temizlenir. Otomobil yüzeyinde gözden kaçan bir noktayı tespit etmek için kimyasal madde içeren ters çeviriciler kullanılmaktadır. Bu madde, aracın yüzeyinde bulunan paslı noktanın kabarmasını sağladığı için temizlik sonrası kontrol işleminin yapılması adına önemli bir işleve sahiptir.

Otomobillerin sahip olduğu renk tonlarının tespiti için araçların boya kod numarası tespit edilmektedir. Otomobillerin boya mix adı verilen sistemde kontrol edilmesinin ardından boyama işlemine geçilir.

Otomobillerin ilk olarak lokal boya bölgelerine bakılır. Bu bölgelere macun ve astar uygulamaları yapılır. Lokal boya sırasında hasar gören bölge maskeleme tekniği ile boyanır. Bu teknik, aracın kısmi olarak boyanması gereken bölgelerine uygulanır.

Otomobillerin sökülemeyen parçalarının hassas neşter kullanılarak korunmasının ardından tüm kısımlar akrilik boya, set astar, sertleştirici ve tiner kullanılarak boyanır. Boyama yapılan ortamın hava koşullarına göre hızlı veya yavaş kuruyan ürünler kullanılabilir.

Otomobilin boyanmasının ardından pasta ve cila işlemi ile araç boyasının korunması sağlanır. Bu işlem esnasında boya ölçümü yapılır ve otomobil sahibine teslim edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir