Otomatik Vitesli Otomobilin Avantajları


Genellikle kadın sürücüler tarafından tercih edilen otomatik vitesli araçlar gün geçtikçe erkek sürücüler tarafından da tercih ediliyor. Eko-sürüş teknikleri konusunda eğitimi bulunmayan sürücüler bile yeni nesil tiptronik araçlar ile yakıt tasarrufu yapmaktadır. Sürüş eyleminin, bedensel uygulamaları içerisinde bulunan vites değiştirme ve debriyaj kullanımı gibi eylemleri ortadan kaldırdığı için dikkati, odaklanmayı ve direksiyon hâkimiyetini arttırır. Daha fazla kontrol sağlar. Otomatik vites araç kullanımı, daha çok orta ve üst sınıfta artış göstermiştir. Sürücüler, manuel vitesli otomobilllere göre daha pahalı olan otomatik vitesli arabaların fiyat farkını göze alarak tercih etmektedir.

  • Büyük şehirlerde yoğun şehir içi trafiğinde dur-kalk yaparken vites değiştirme zorunluluğunu ortadan kaldırdığı için büyük kolaylık ve rahatlık sağlar. Saatlerce trafikte kalıp, stres yaşarken vites ve debriyajla uğraşmazsınız.
  • Şehirler arası yolculuk sürücüler için can sıkıcı olmaktadır. Vites değiştirmek için arabanın devir saat göstergesini kontrol etmenize, arabanın motor sesini dinlemenize gerek yoktur. Arabadan istenilen performans sürücünün değilde araç mekaniğinin otomatik vites ile kendi optimum değerlerinde yol almasını sağlar.
  • Yokuş ve rampalarda kalkarken aracın geriye doğru kaçmasına engel olur. Yeni araç kullanmaya  başlayanlar için yarım debriyaj yaparak aracı hareket ettirme zorluğunu ortadan kaldırır ve stop ettirme gibi bir derdiniz de olmaz.
  • İki elimizi de direksiyonda tutma şansımız ve süremiz artar. Odaklanma, direksiyon hâkimiyeti ve manevra yapabilme konusunda size daha çok zaman bırakır. Debriyaj ile de uğraşmak zorunda kalmayıp, tüm dikkatimizi kolaylıkla yola verebiliriz. Yeni nesil tiptronik araçlarda kullanılan kaliteli sistemler oldukça karmaşık olsa bile, sizi tehlikelerden uzak tutacak, trafik ortamında becerinizi artıracaktır. Sonuç olarak sürüşünüzü daha konforlu ve güvenli kılacaktır.
  • Modern otomatik vitesli araçlar, muadili bir manuel vitesli bir araca yakın yakıt tasarrufu yapabilecek uygun yakıt verimliliği ile tasarlanmıştır. Halk arasında ‘çok fazla yakıt yakıyor’ ve ‘motor aksamı, otomatik şanzımanları çabuk bozuluyor’ gibi önyargılar teknolojik yönden desteklenmiş otomatik vitesli araçlar için geçerli değildir. Bu önyargılar son yıllarda, gelişen teknolojiyle birlikte yakıt tüketimi azaltılan, yeni nesil tiptronik şanzımanlar sayesinde azalmaktadır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir