Oto Ses Sistemleri


Otomobil ve modifiye tutkunlarının neredeyse aracın performansı kadar özen gösterdiği ses sistemleri, oto teyp, amfi ve hoparlörlerden oluşur. Kapalı ve dar bir alanda optimum ses kalitesini yakalayabilmek, diğer ses sistemlerine göre daha zordur. Bu nedenle kaliteli bir ses sistemi kurmak başlı başına uzmanlık isteyen bir iştir. Otomobilin tasarımı ve kabin özelliklerine göre ses performası değişiklik gösterdiğinden bir araçta çok iyi sonuçlar veren aksesuarlar, başka bir araçta düşük performans sergileyebilir.

Oto teyp

İyi bir ses sisteminin temeli seçeceğiniz oto teybin özelliklerine bağlıdır. Oto teybin performansı genel olarak tüm ses siteminin performansını belirler. Seçeceğiniz teyp;

  • Mp3, Mp4, Wav, Audio Cd gibi farklı ses formatlarını çalabilmeli
  • Amfi çıkışı bulunmalı. Çift amfi çıkışlı teypler ile daha geniş ses sitemi kurabilirsiniz.
  • Bass, tiz, balans, mid gibi çeşitli sesleri yönetebilmek için her hoparlöre ayrı ayrı erişebilmeli ve konfigürasyon yapabilmeli.
  • Kullanışlı ve tüm ses sistemini yönetebilecek bir menüye sahip olmalı.

Amfi

Amfiler yükseltici cihazlardır ve ses sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Araçların elektirik akımı genişletilmiş ses sistemleri için yeterli değildir. Amfiler ise elektirik sinyallerini güçlendirerek hoparlöre gönderir. İyi bir ses sistemi için hoparlörlerle uyumlu kaliteli bir amfi seçilmelidir. Oto ses sistemlerinde çoğunlukla çok kanallı amfiler tercih edilir. Amfilerde kanal sayısı streo ve mono ses çıkışlarını ifade eder. 4+1 kanallı amfiler standart ses sistemlerinde kullanılan en yaygın amfilerdir.

Hoparlör

Hoparlör seçimini belirleyen en önemli iki unsur kullandığınız amfi ve dinleyeceğiniz müzik türüdür. Her müzik türü, her hoparlörde istenilen ses kalitesini sağlayamaz. Elektronik müzik dinleyicisi ile klasik müzik dinleyicilerinin hoparlör seçimleri birbirinden farklı olmalıdır.

Bass seslerden en iyi kaliteyi almak için subwoofer kullanmalısınız. Araç içerisindeki yan hoparlörler bass sesler için uygun değildir. Otomobilin en arkasına, çoğunlukla bagaj civarında kullanılan subwooferlar güçlü bass sesler için neredeyse zorunludur.

Mid ve tiz sesler için de ayrı hoparlörler kullanılmalıdır. Mid takımları standart mid hoparlörlerden farklı olarak çalışmak için amfiye ihtiyaç duyar. Component, tweeter ve crosoverdan oluşan mid takımları yüksek seste müzik dinlemek için idealdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir