Ön Ve Arka Motosiklet Lastiklerinin Farkı


Performansı optimize etmek için ön ve arka lastiklerin değişiminde her zaman üreticinin önerileri takip edilmeli ve lastiğin üzerindeki lastiğin döndüğü yeri gösteren oka göre değişim yapılmalıdır. Ön ve arka lastikleri birbirleriyle değiştirmeyin, çünkü her iki lastiğinde yaptığı farklı görevler vardır.

Ön Lastik
Motosikletlerin ön lastikleri genelde daha dardır ve desenleri daha az agresiftir. Arka lastiğin aksine motosikletinin frenlemesinin büyük kısmı ön lastiklere aittir ve dönüşleri ve yol tutuşu ön lastikler sağlar.

Arka Lastik
Motosikletin arka lastiği motosikletin kendi ağırlığının çoğunu, sürücü ve eğer varsa yolcunun da ağırlığını taşır. Arka lastikler bu yüklerin haricinde hızlanmanın yükünü de taşımaktadır. Genelde arka lastikler ön lastiklere göre daha agresif sırt yapısına sahiptir. Bu daha etli sırt çekişi kontrol etmektedir.

Lastik Profili
Lastiğin profili lastiğe önden bakıldığındaki görüntüsüdür. Aynı profile sahip oldukları sürece farklı üreticilerin lastikleri aynı motosiklette kullanılabilir. Yarış veya gezi lastikleri gibi özel kullanım için üretilmiş lastikler yine aynı kullanım için üretilmiş lastiklerle aynı profile sahiptir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir