Ön Araba Koltuğu Nasıl Çıkar?


Birçok araç sahibi kendi işini kendi yapmayı tercih etmektedir. İstediğiniz arabanıza yeni halı veya koltuk takmak ya da  koltuklarınızın kılıfını değiştirmek olabilir. Bunların hepsi birkaç temel beceriyle kolaylıkla halledilebilmektedir.

Koltuk Türleri ve Ekipmanları
Aracınızın ön koltukları ya sabit ya da yatmalıdır. Sabit koltuklar iki ayrı sandalye tarzı koltuktan oluşurken yatmalı koltuklarsa yolcu bölümüne doğru açılan koltuklardır. Her halükarda, soket seti, mandal, İngiliz anahtarları, düz tornavida ve bir de plastik torba gibi temel el aletlerine ihtiyacınız olacaktır. Bu araçlar arabanızın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir.

Cıvata Yerleri
Bazı eski arabalarda koltuk doğrudan yere cıvatalıdır; daha yeni arabalardaysa koltuklar ayrı bir takoza cıvatalı olmaktadır. Ne olursa olsun, iki ön ve iki de arkada olmak üzere dört civata koltuğu sabitlemeye yetmektedir. Bazen, cıvatalar bir tornavida ile çıkarılabilen dekoratif plastik kapaklarla gizlenir.

Cıvataları Çıkarma
Cıvatalara erişebilmeniz için koltuğu ayarlayın. Uygun aleti kullanarak, her civatayı gevşetmek için  saat yönünün tersine çevirin ve sonrasında çıkarın. Her cıvata için bu adımı yineleyin. Bağlantı elemanlarını plastik bir torbanın içine koyun.

Koltukları Çıkarma
Koltuğu çıkarmak için yeniden ortalayın. Koltuk elektrikliyse kontağı kapatın ve yavaşça kabloları çıkarın. Koltuğu kapıya sıkışmaması veya dikiz aynasını ya da çevresini çizmemesi için dikkatlice eğdikten sonra araçtan çıkarın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Civataları çıkarmak için ihtiyacınız olan ekstra alanı açabilmek için her koltuğu ayrı ayrı ayarlamanız gerekebilir. Koltuğunun kontrolsüz bir şekilde hareket etmesini önlemek için civataları çıkana kadar gevşetmeyi deneyin. Tüm civataları gevşettikten sonra, koltuk sabit bir pozisyondayken onları elinizle çıkarın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir