Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?


Oksijen sensörleri aracınızın sahip olduğu hava akış kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan sensörlerdir. Lambda sensörleri halk arasında “oksijen sensörü” olarak bilinir. Bu sensör daha çok enjeksiyonlu motorlarda bulunur. Sensörlerin yardımıyla aracın beyni motora gelen havanın debisini hesaplar. Lambda sensörleri, yeni nesil motorlarda oksijen sensörleri ile ortak çalışır. Bu nedenle de lambda sensörlerine “oksijen sensörü” denir.

Markalara göre hem sayısı hem de yerleri değişen oksijen sensörleri motorda hava filtresinin arkasında, motorun hava emme kanalında bulunur.

Yeni nesil motorların genelinde iki tane oksijen sensörü bulunur. Bunlardan birincisi hava filtresinin arkasında, ikincisi ise egzoz borusunda katalitik konvektörün önünde veya egzoz manifoldu üzerinde bulunur. Bu sensörlerden birincisi motora girip çıkan havayı ölçer, ikincisi çıkan dumanı görür. Elde edilen iki sonuç ”elektronik kontrol ünitesi” aracılığıyla karşılaştırılıp motordaki hava yakıt karışımının iyi olup olmadığına karar verir ve bu sayede ideal karışımı sağlar.

Oksijen sensörü arıza yaparsa aracınızda ne gibi değişiklikler görürsünüz?

Başlangıçta motorunuzun rölanti devrinde düzensizlikler başlar.
Yakıt tüketiminiz hızla artmaya başlar.
Motorunuzun gücünde sürekli düşme görürsünüz ya da zaman zaman ani güç artış ve düşmeleri olabilir.
Egzozunuzda koyu renkli duman atmalarını görebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir