Motosikletle Dönüş Nasıl Yapılır?


Motosiklet iki tekerlekli bir araç olması sebebiyle başlı başına bir tehlike unsurudur. Dolasıyla kullanırken çok dikkatli olunmalıdır ve mutlaka kask takılmalıdır. Motosikleti sürerken birçok şeye dikkat edilmelidir. Gidilen yol, trafik ve tabii ki virajlar. Yol üzerindeki yabancı maddeler (taş vb.) gözden kaçmamalıdır. Aksi takdirde takla atılmasına sebep olur. Gidilen yoldaki virajlar çok önemlidir ve dikkatli dönülmelidir.

Motosiklet ile viraj alırken bazı kurallara uyulması gerekir. Öncelikle viraja varmadan belli bir mesafe önce viraj fark edilmelidir. Fark edilmeli ki ona göre pozisyon alınsın. Mesela sola dönülecekse en sağ şerit tercih edilmeli. Veya sağa dönülecekse en sol şerit kullanılmalı. Yani viraj geniş açıyla alınmalı.

Virajlar mümkünse yavaş dönülmelidir. Hızlı alınan bir viraj tehlike arz eder. Viraj dönüldüğü andaki hız büyüklüğü ile kaza yapma ihtimali birbiriyle doğru orantılıdır. Eğer ki direksiyon, virajı dönmek için gereken açı kadar çevrilemezse motosiklet yoldan çıkar ve kaza olur. Hız artırıldıkça bu risk artacaktır. Yine fizik biliminde de görüleceği gibi viraj dönerken bir merkezkaç kuvveti vardır. Merkezkaç kuvveti, herhangi bir aracın viraj dönerken yoldan dönerken yoldan dik bir şekilde savrulmasına sebep olan kuvvettir. Merkezkaç kuvveti aracın hızıyla ve kütlesiyle doğru orantılıdır. Bu nedenlerden dolayı virajı çok büyük bir hızla dönmekten kaçınılmalıdır.

Viraj dönerken ister motosiklet olsun ister otomobil dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de hızı korumaktır. Viraja hangi hızla girildiyse viraj bitene kadar o hızla dönülmelidir. Yine aynı zamanda virajı dönerken vites değişikliği yapmaktan da uzak durmakta fayda vardır. Hız veya vites değiştirmek aracı sarsacağından tehlike arz eder. En çok da viraj dönerken hız artırmaktan kaçınılmalıdır.

Motosiklet ile dönüş yapmanın püf noktalarından birisi de tehlikeli, akrobatik hareketlerden uzak durmaktır. Hep televizyonlarda, filmlerde motoru yere yatırarak dönenleri görürüz. Ancak bu hareketlere özenmemek lazım. Çünkü en usta motosiklet şoförleri olan Moto GP şoförlerinin bile bu dönüş esnasında çoğu kez kaza yapıldığına şahit olunmuştur. Bu dönüşler çok iyi bilinse bile ancak ve ancak boş ve sağlam yollarda denenmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir