Motosiklet Nasıl Modifiye Edilir?


Kişisel ulaşım aracı dışında yarışmak ve sportif sürüş için de kullanılır motosikletler. Bunun için de fabrika çıkışlı bir motosikleti modifiye etmek gerekir. Motosiklet modifiyesi genel olarak iki başlık altında yapılır;

  • Motor modifikasyonu
  • Karenaj modifikasyonu

Motor Modifikasyonu: Motoru güçlendirmek, motosikletin daha hızlı gitmesini sağlamak ve torkunun daha yüksek olması için yapılan işlemlerdir. Motoru modifiye ederken bazı temel işlemler vardır. Hava filtresi değiştirme, aktarma organına daha büyük dişliler takma, performans egzos takma, motor bloğunu daha büyük hacimlisiyle değiştirmek gibi. Günümüzde motorlar teknolojinin ilerlemesiyle otomobillerde olduğu gibi beyin diye tabir edilen parçalarla kontrol ediliyor. Bu teknolojideki motosikleti modifiye etmek için işin uzmanı gerek. Bunun için de küçük hacimli eski tip motosikletlerle işe başlayın. Hava filtresini yenisiyle mümkünse performans ürünüyle değiştirin. Bu sayede motora daha fazla temiz hava gelecek daha iyi yanma performansı olacak. Hava filtresiyle birlikte karbüratörünün ayarlarını bir daha yapmalısınız. Hava-yakıt karışımındaki yakıt oranını artırın. Bu sayede motorun daha fazla performansı olacaktır. Aktarma organı için ön dişliyi büyültün. Bu sayede eskiden ön dişli 1 tur atarken arka dişli 2 tur atıyorsa artık 3 tur atabilecek ve daha hızlı gidecek. Performans egzos takarak yanan benzinin daha rahat dışarı atılmasını sağlayın ve motorun performansının tekerleğe yönelmesini sağlayın. Motor bloğunu büyütmek usta ellerde yapılmalıdır. Motor bloğu büyüdükçe performans, hız ve tork da artacaktır.

Karenaj Modifikasyonu: Karenaj modifikasyonu motorunuzun daha kalıplı ve ya sportif görünmesine yardımcı olur. Bunun için karenajını komple başka bir renge boyayabilirsiniz. Bu işlemi evinizde yapabilirsiniz. Ya da motorunuzun ön karenajı çok büyükse onları söküp direksiyonu biraz daha yükseltip motosikletinize bir stunt motor havası katabilirsiniz. Motosiklet gövdesinin alt kısmına sakal diye tabir edilen parçalar ekleyip motorun yere daha yakın ve sportif görünmesini sağlayabilirsiniz. Motorunuzun dış görünüşüne yapacağınız en büyük modifiye ise sahip olduğu çift kişilik sele kısmının yolcu kısmını kesip motoru tek kişilik hale getirmek olacaktır. Bu görünüş dışarıdan bakanların size imrenmesine ve gözlerin sürekli üzerinizde olmasını sağlayacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir