Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?


Hız düşkünleri araba kullanmayı çok sevse de motosiklet kullanmak onlar için her zaman özel bir yere sahiptir. Eğer motosiklet sahibi olmak istiyorsanız ve motosiklet kullanabilmek için neler yapmanız gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa öncelikle motosiklet kullanabilmek için gerekli olan A1 ve A2 sınıfı sürücü belgeleri hakkında bilgi edinmeli ve bu süreçte neler yapılması gerektiğini ayrıntılı şekilde incelemelisiniz.

A1 sınıfı sürücü belgesi nedir?

Motor hacmi 125 cc’ye kadar olan ve vitesi olmayan motosikletleri kullanabilme yeterliliğine sahip olunduğunu gösteren belgedir.

A2 sınıfı sürücü belgesi nedir?

Model, hacim ve vites özelliği gözetmeden tüm motosikletleri kullanabilme yeterliliğini kanıtlayan belgedir. Bu nedenle motosiklet kullanıcılarının neredeyse her zaman tercih ettiği ehliyet türü A2 olandır.

B sınıfı sürücü belgeniz yoksa;

  • Sürücü kursuna kayıt olduğunuz gün 17 yaşınızı doldurup 18 yaşınızdan gün almış olmalısınız.
  • Sürücü kursu kayıt ücretini yatırdıktan sonra kurs tarafından istenen gerekli belgeleri temin ederek yetkiliye teslim etmelisiniz.
  • Ayrıca kursa başlamadan ehliyet sınav harcını da ilgili bankalara yatırmış olmalısınız.
  • Kursta verilecek olan eğitim teorik bilgiler içerir. Bu bilgiler genellikle okunarak da edinilebileceği için kursta devam zorunluluğu yoktur.
  • Bir aylık eğitimden sonra toplamda 90 soru içeren ve 20’si Motor Tekniği, 40’ı Trafik ve Çevre Bilgisi 30’u İlkyardım Bilgisi derslerinden oluşan çoktan seçmeli sınava katılmalısınız.
  • Sonuçların açıklanmasının ardından bu testte başarılı olduysanız direksiyon sınavına girmelisiniz.
  • Bu sınavda başarılı olduktan sonra kurs tarafından verilen dosya ile sürücü belgenizi almaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.
  • Maliyeye yatırılan harç ücreti, trafik şubeye yatırılan kart ücreti ve ehliyetin fiilen alımı için gerekli ücreti yatırdıktan sonra sürücü belgenizi alabilirsiniz.

B sınıfı sürücü belgeniz varsa;

Sistem genel olarak aynıdır. 90 soruluk sınav yerine sadece 20 soruluk Motor Tekniği sınavına girilir. Bunun ardından süreç yine aynı şekilde devam eder. Ancak yeni bir ehliyet alınmaz. Eski ehliyeti alarak üzerinde B+A2 yazan sürücü belgesi verilerek motosiklet kullanma yeterliliğiniz eski ehliyetinize eklenmiş olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir