Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?


Motorlu taşıtlar vergisi, trafik şube ya da bürolarına kayıtlı ve tescili yapılmış motorlu kara taşıtları ile yine aynı şekilde Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı ve tescilli hava araçlarını adlarına kayıt ettirmiş kişilerin ödemekle yükümlü olduğu bir vergidir.

Motorlu taşıtlar vergisi, aracın cinsine göre ilgili yasada belirlenen çizelgelerle belirlenir. Aracınızın, binek otomobil, kamyonet, otobüs vs. olmasına göre yasada belirlenen tarifelerle vergi hesaplanır. Aracın yaşına, motor hacmine göre bu tarifeler değişiklik göstermektedir. Sadece kamyon, kamyonet ve otobüslerde bu hesaplamaya aracın yaşı ve aracın azami toplam ağırlığı da hesaplamaya eklenir. Hesaplanan vergi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit olarak ödenir.

Peki motorlu taşıtlar vergisi nasıl ödenir? Araç sahiplerinin bu vergiyi ödemek için bir çok seçeneği bulunmaktadır. Sıralamak gerekirse;

  • Nakil vasıtları vergi dairelerine aracınızın ruhsatı ile başvurarak ödeme yapabilirsiniz. Fakat nakil vasıtaları vergi dairelerinin azlığı araç sahiplerini başka kanallara yönlendirmektedir.
  • Banka şubeleri, neredeyse tüm bankalar bu verginin tahsilatını yapmaktadır. İstediğiniz bir şubeye gidip yine ruhsatınızla bu verginin ödemesini yapabilirsiniz.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde açılan İnternet Vergi Dairesi’ nden de kredi kartınızla bu ödemeyi yapabilirsiniz. Hatta bankalar kredi kartı ile yaptığınız bu harcamayı taksitlendirerek daha kolay ödemenizi sağlayabilimektedirler. Bu ödeme biçiminde ekranda sizden, aracın plakası, TC kimlik numaranız ve aracın tescil tarihi istenmektedir. Bu bilgileri doğru girdikten sonra kredi kartı ile ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfaya sizden istenilen bilgileri girdikten sonra ödemeniz gerçekleştirilecektir.

Küçük bir öneri; verginizi hangi kanaldan öderseniz ödeyin ödeme sonunda verilen makbuzunuzu mutlaka saklayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir