Motor Yağı Neden Köpürür?


Otomobil yağları, bir otomobil için hayati önem taşıyan bir yardımcıdır. Birçok metal parçada olduğu gibi araç içerisinde de bulunan parçalar yağ sayesinde aşınmadan rahatça çalışma imkanı bulurlar. Özellikle kış aylarında hava soğukluğu sebebiyle yağların hafif donması aracın geç çalışmasına, teklemesine sebep olur. Ancak bunların yanında araçta sorun çıkaran bir etken de yağın köpürmesi sorunu olmaktadır. Ancak halk dilinde köpürme olayı, yağ haznesinin ağız kısmında oluşan mayoneze benzeyen yapı olarak bilinse de gerçek aslında çok farklıdır. Kısaca açıklayalım.

Aracın çalışması için gerekli olan yağ, gerektiği kadarıyla hazneye doldurulur. Ancak doldurulan bu yağ, aracın ani ivmelenmeleri sırasında hazne içerisinde çok fazla çalkalanmaktadır. Yağın motor içerisinde karter yüzeylerine çarparak çalkalanması olayına köpürme denilir. Bu köpürme motor için çok tehlikelidir.

Çünkü köpürme ile oluşan kabarcıklar, herhangi basit bir temas sırasında patlar ve böylelikle aracın metal kısımlarında aşınmalar oluşturur. Böyle bir olayın gerçekleşmesi ise aracın ömrünü bir hayli kısaltabildiği gibi çok ciddi başka motor sorunlarına da yol açabilir. Bu ve bunun gibi sorunları engellemek için ise araç yağlarına köpürme giderici katkı maddeleri yer almaktadır. Bu katkı maddesinin yetersiz geldiği durumlarda ise yağ değiştirilmeli yahut ek olarak köpük giderici bir katkı maddesi eklenmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir