Modifiye Nasıl Yapılır?


Otomobillere farklı görünüm vermek ve kişiselleştirmek için tercih edilen yollardan biri olan modifiyeyi iç ve dış modifiye olarak ikiye ayırmak mümkün. Tercih edilme oranı yüksek olan, maliyetinin düşük olması sebebiyle dış modifiyedir. Dış modifiyede düşük maliyetler ile güzel görünümler elde etmek mümkündür. Motor üzerinde yapılan değişikler ise iç modifiye olarak adlandırılır ve yüksek maliyetli olup motora güç ve performans sağlar. İç modifiye daha çok performans ve yarış severler tarafından tercih edilir.

Aracınızı modifiye ederken ince hesaplar yapmanız gerekebilir. Örneğin eğer siz motorun beygir gücünü 140 HP’den 190 HP’ye çıkarırsanız aracın lastiklerine,frenlerine ve balatalarına daha fazla yük biner ve tehlikeli bir sürüş yaşarsınız. Bu yüzden modifiye yapılırken aynı zamanda sürüş güvenliğinizi de ona paralel olarak sağlamalısınız.

Ülkemizde ise son yıllarda modifiye adına açılan dükkanlarda küçükde olsa bir artış söz konusu. Bu nedenle modifiye yapabilmek artık çok zor değil. Ülkemizde en çok tercih edilen modifiye türü ise dış modifiyedir. Şimdi modifiye edebileceğiniz parçalara ve nasıl modifiye edebileceğinize bir göz atalım.

Cam Filmi

Cam filmi çekmek estetik görünümden daha çok güvenli bir sürüş için basit ve güzel bir modifikasyondur. İyi bir cam filmi gece sürüşü esnasında karşıdan gelen aracın ışığındaki yansımaları keser ve temiz bir görüş sağlar. Fakat ülkemizde ön kısıma cam filmi çektirmek kanunen yasaktır. Bu yüzden 1 veya 2 numara daha ince filmler çektirmeniz iyi olur.

Jantlar ve Lastikler

Modifikasyonun vazgeçilmezidir. Kaliteli jantlar ve lastik takımı ile sürüş güvenliği sağlandığı gibi estetik güzellik de sağlanır. Yanlış seçimi ise tam tersi olarak aracı güvensiz bir hale getirir. Aynı zamanda jantların geniş seçilmesi ağırlık artımı yapacağından frenaj ve performans etkilenir ve olumsuz bir durum oluşur. Bu yüzden lastik ve jant seçimi yaparken motorun ve frenlerin durumu-kapasitesi gözden geçirilmelidir.

Rüzgarlık (Spoiler)

Aerodinamikden yararlanarak aracın yola yapışmasını sağlar ve aracın kaymasını zorlaştırır. Anlaşılacağı üzere rüzgarlık güzel bir görünüm dışında iyi bir yol tutuşu için etkili bir parçadır. Alırken ise rüzgarlığın açısı kontrol edilmelidir. Rüzgarlık yanlış ayarladığı takdirde, kalitesiz ve riskli bir sürüşe neden olur.

Spor Amortisörler

Spor amortisörlerdeki temel amaç aracın keskin viraja girdiğindeki merkezkaç kuvvetinin savurma eylemini azaltıcı etki yapmaktır. Fakat sert yapıları olduğu için aracın konforundan taviz verilmesi gerekmektedir. Sportif sürüşü tercih edenlerin başvurduğu yol olan sportif amortisörler otomobile ekstra yük ya da sürüş kusuru oluşturmaz.

Araçtaki temel modifiye edilen parçalara göz attık ve gördüğünz gibi modifikayondaki temel amaç estetik değil sürüş güvenliği sağlamaktır. Modifikasyon sırasında araç iyice analiz edilmeli ve en uygun parça kullanılmalıdır. Aksi takdirde olumsuz durumlar oluşabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir