Minivan Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Eğer kompakt ya da orta boy bir araba ailenize yetersiz gelmişse minivan almanızın zamanı gelmiştir. Bu tür araçlar çoğu aileyi rahatlıkla barındırabilir. Minivan almak için karar vermek manavdan 2 kilo elma almaya benzemez bu yüzden satın almadan önce bu ipuçlarına mutlaka dikkat etmelisiniz.

1) Mali Durumunuzu Gözden Geçirin

Aracı alabileceğiniz mali durumunuzun satın alma işini yapabilecek kadar elverdiğinden emin olmalısınız. Çoğu minivan kompakt bir arabadan biraz daha pahalıdır. Bu nedenle bu yeni masrafa mali gücünüzün yettiğini ya da yeteceğini kontrol edin. Ayrıca minivanlar diğer otomobillere göre daha hızlı değer kaybettiğinden 2. el minivanları gözden geçirmenizde fayda vardır.

Banka kredilerinizi kontrol edin. Eğer sürekli çalıştığınız bir banka varsa ve belirli bir miktar kredi çekmek istiyorsanız önce bankanıza gidip gerekli miktarda kredi için ne kadar borçlanacağınızı öğrenin. Aynı şekilde diğer bankalardan da teklif alıp en az masrafı olan krediyi araştırın.

2) Minivanda Aradığınız Özellikleri Listeleyin

İhtiyaç duyduğunuz koltuk sayısını belirleyin. Çoğu minivan 7 koltukludur ancak bir kaç modelde koltuk sayısı 8 veya 9 olabilir. Eğer ekstra bagaj ya da yaşam alanı istiyorsanız fazla koltuklardan kurtulabilme özelliğini dikkate alın. Belki de 5 koltuklu size yetecekken fazla para verip 9 koltuklu bir minivan almak gibi bir hataya düşmeyin.

Beğendiğiniz kapı tarzına uygun bir minivan seçin. Bazı minivanlarda sadece tek tarafta sürgülü kapı bulunurken bazı minivanlarda ise her iki tarafta kapı bulunuyor. Bazı minivanlar otomatik kapılara sahipken bazıları da manuel kapılara sahip. Bunlar minivan fiyatlarına etki eden özelliklerdir. Bunlara dikkat ediniz.

Size cazip gelen güvenlik özelliklerini belirleyin. Mesela yan hava yastıklarına sahip mi?Arkada ikaz sistemi var mı? Arka kamera var mı? gibi… Kendiniz için uygun güvenlik özelliklerini belirleyip minivan araştırmasında kullanın. Güvenlik listenizden ödün vermemeye çalışın.

3) Modelleri Karşılaştırın

Satın almadan önce mutlaka minivanlarla ilgili yazılmış inceleme yazılarını okuyun. Yapılan yorumlar önemlidi. Çünkü her minivan reklamı gibi çıkmayabiliyor. Sizi ilgilendiren modellerin artılarını ve eksilerini göz önüne alarak karar verme sürecinizde değerlendirin.

Diğer minivan sahiplerine danışın. Eğer bu sizin ilk minivanınız olacaksa mutlaka daha deneyimli birilerine danışmanızda fayda var. Ayrıca alacağınız minivanlar hakkında bilmediğiniz özelliklere sahip olabilir ya da minivan alırken hangi özelliklerine dikkat etmeniz gerektiğine karar verebilir.

Minivan almadan önce mutlaka test sürüşü yapın.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir