LPG’li Araç Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?


Lpg takılan araçlar ilk çalıştırıldığı zaman benzinle çalıştırılması gerekir. Bunun bir takım nedenleri vardır. Çünkü Lpg gazı sıvı haldedir. Gaz haline dönüşe bilmesi için motor ısısının belli bir noktaya gelmesi gerekir ki gaz haline dönüşebilsin. Kullanılan gazın niteliği de çok önemlidir. İyi bildiğiniz istasyonlardan gazı almanız sizin için her zaman iyi fayda sağlar. Lpg tankı aracın bagajında olur. İki tür tank bulunmaktadır. bagaja Koyacağınız tankın emniyet bölgesi vardır ona hasar verecek durumlardan sakınmalısınız. Eğer yakıt deponuz simit tarzı depo ise simit depo genelde yedek lastiğin olduğu yere konulur genelde. Araca lpg sistemi takıldığında araç ağırlığının değişmesi, yol tutuşu etkisi gibi etkileri de olumsuz etkiler. Lpg takılan araçların özel kapalı yerlere park etmesi imkansızdır.

LPG taktırılan araçların motor ömrü kısalır mı?

LPG takılan araçlarda motor ömrü biraz daha kısalır. Çünkü yakıtın yapısı gereği örneğin sibopların arkasında ve sibop yuvalarında yanma derecelerinin değişkenliği nedeniyle Bir takım arızalar meydana gelebilir. Ancak temiz yakıt, doğru yakıt alındığında bu farklar daha düşük seviyeye düşer.

LPG takılan araçların performansı düşer mi?

Yeni sistem ardışık, sıralı sistemlerde performans kaybı hissedilmeyecek kadar düşer. Dolayısıyla her hangi bir performans kaybı da söz konusu olmaz. Uzun yolda bile bile performans farkı olmaz. Bazen özel durumlar da tamamen motor yapısı tur bolumu, turbosuz mu gibi gidişatlar da değişiklik olabilir. Turbo’lu araçlarda zaman zaman kaybı yaşanabilir ama bu kayıp çok fazla bir kayıp olmaz.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir