Lastik Kaplama Nasıl Yapılır?


Aşınmış olan lastiğin belirli teknikler kullanılarak yenilenmesi işlemi olan lastik kaplamanın tarihçesi lastiğin ve hatta tekerleğin kullanılmasına kadar uzanmaktadır. Eski zamanlarda tekerleğin etrafı derilerle kaplanarak yapılan bu işlem 1925’te sıcak kaplamanın ve 1940’ta soğuk kaplamanın icadıyla çok daha popüler bir hale gelmiştir. Özellikle uzman kişilerce yapılan lastik kaplamanın ülke ekonomisine ve doğanın korunmasına olumlu bir etki yaptığı inkar edilemez bir gerçektir. Genellikle, kamyon, TIR gibi yük taşıyan büyük lastikli araçların tercih ettiği lastik kaplama şu şekilde yapılmaktadır;

  • İlk Kontrol
  • Raspalama
  • Tamir
  • Sementleme ve Dolgu
  • Sırt Giydirme
  • Pişirme
  • Son Kontrol

İlk Kontrol: Lastik kaplama uzmanları, kaplanılması istenen lastiğin yapısını ve kaplanmaya uygun olup olmadığını elle ve teknolojik aletlerle kontol eder.Kaplamaya uygun olmayan lastikleri bu aşamada belirler.

Raspalama: Raspalama, kaplanacak olan lastiğin yüzeyindeki aşınmış yüzeyin kaldırılması işlemidir. Bu aşamada raspa makinası üzerine konulan lastik, raspalanarak yeni yapılacak yüzeyin açısına, derinliğine ve şekline göre hazırlanır.

Tamir: Özellikle kamyon, otobüs gibi araçların lastiklerinde uzun kullanımdan ve yol şartlarından dolayı oluşan pas, kesik, çizik gibi yarıklar ve sorunlar krater açma aleti ile temizlenir. Raspalama sonrasında yüzeyin altında ortaya çıkan tamir edilemeyecek büyüklükte bir problemle karşılaşıldığında karkas bu aşamada yapılmaz. Karkas lastiğin iç çeper bölgesine verilen isimdir.

Sementleme ve Dolgu: Kesik, çizik ve paslanma gibi sorunlar halledildikten sonra karkas ile yeni yapılacak yüzey arasındaki yapışmayı arttırmak için özel solüsyonlu kauçuk dolgusu yapılır. Bu işleme sementleme ve dolgu işlemi denmektedir.

Sırt Giydirme: Bu aşamada karkas ile yeni yapılacak yüzey arasındaki kauçuk dolgunun kuruması beklenir ve sağlamlaştırmayı arttırmak için tekrar özel solüsyonlu kauçuk sürülür. Bu solüsyon kuruduktan sonra sırt giydirme işlemine başlanır.

Pişirme: Bu aşamada sıcaklık, basınç ve zaman kullanılarak kauçuğun plastik halden elsatik hale geçmesi sağlanmaktadır. Bu aşamada lastiğin yüzeyinde olması istenen desen ve yüzey derinliği verilir ve lastiğin son halinin alması sağlanarak lastik pişirilir.

Son Kontrol: Kaplama işleminin en önemli ve son aşamasıdır. Lastik üzerinde kaplamadan sonra oluşmuş bir hasar veya herhangi bir sorun görüldüğünde bu aşamada lastik sıcakken yapılmalıdır. Lastik kontrol edildikten sonra herhangi bir sorunla karşılaşımamış ise boyanır ve 24 saat soğumaya bırakılır.

Lastik kaplama lastik ömrü ve doğanın korunması açısından önemli bir teknolojidir ancak lastik kaplama aracın en önemli ve en hayati parçası olan lastikte yapıldığından dolayı herhangi bir hata can güvenliğini oldukça tehlikeye sokacaktır. Bu sebeple lastik kaplamanın mutlaka onaylı ve uzman kişilerce yapılması çok önemli bir unsurdur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir