Lastik Ebatı Etkileri


Bir taşıtın lastik ebatları o taşıtın performans ve kullanım özelliklerini etkiler; bu değişimler ufaktır ancak yine de çok önemlidir. Hız ve yakıt verimliliğinden sürüş kalitesine kadar, değişik ebatlarda lastikler değişik avantajlar ve dezavantajlar sağlarlar.

Hız
Lastik genişliğinin hıza etkisi olmasa da lastik boyunun hıza etkisi vardır. Basit matematikle; aynı uzaklığa erişebilmek için ufak lastik, büyük lastiğe göre daha çok dönmelidir. Ancak, daha büyük lastikler taşıtın genel ağırlığını yükselttiği için daha yavaş hızlanmaktadırlar, böylece aracın eylemsizliğini arttırırlar.

Verimlilik
Daha yüksek motor devri gerektirmeden daha çok mesafe kat ettiği için büyük lastikler uzun yolda aracın yakıtını azaltırlar. Ancak, ufak lastikler şehir içinde daha çabuk hızlanmayı sağladığı için şehir içinde yakıt verimliliğini arttırırlar.

Görüş Açısı
Büyük lastikler aracı yerden daha da yükselteceği için eğimli yollarda aracın fazla alçalmasını engellerler. Araç ne kadar yüksekse, sürücünün görüş açısı o kadar artar; daha büyük lastikleri olan sürücü çevredeki trafiği, engelleri ve yol durumunu daha yüksekten ve rahat görebilmektedir.

Yol Tutuş ve Çekiş
Daha ufak lastikler yanaklarının daha az esnek olması ve boyutlarının daha aerodinamik olması sebebiyle daha iyi yol tutuş sağlarlar. Ancak bu sırada, daha geniş lastikler genişlikleriyle daha esnek oldukları ve darbeleri emdikleri için daha pürüzsüz bir sürüş sağlarlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir