Krank Mili Nasıl Çalışır?


Araçların tekerleklerindeki dönme hareketi oluşturan, içten yanmalı motorların en önemli parçalarından biri krank milidir. Krank mili içten yanmalı motorlardaki ana dönen parça olup, özellikle gemi motorlarında tonlarca ağırlığa ulaşabilmektedir. En önemli görevi pistonlardaki lineer hareketi dönme hareketine çevirmesidir. Bir diğer adı ise eksantirik mildir.

İçten yanmalı motorlarda, yanma odasında oluşan patlama ve yanmanın ardından pistonlar aşağı hareket eder. Bu sırada krank miline biyel kolu vasıtasıyla bağlı olan pistonun aşağı ve yukarı hareketiyle krank mili dönme hareketi yapar. Bu dönme hareketi araçlarda aks ve diferansiyel ile tekerleklere aktarılırken, gemi motorlarında pervanelere, endüstriyel motorlarda ise direk olarak çıkış miline aktarılır.

Krank milinin motor yağlama görevi de vardır. Birçok motorda silindir gömleğinin yağlanması krank mili sayesinde sağlanır. Krank milinin karterde bulunan yağa çarpmasıyla sıçrayan yağ, silindir gömleklerini, krank yataklarını, piston biyel yataklarını yağlamak için kullanılır. Daha iyi yağlama sağlamak için krank mili üzerinde yağ delikleri bulunur.

Krank mili genellikle döküm ve dövme işlemiyle üretilir. Buna ek olarak yataklar için krank milinin biyel koluna bağlandığı yataklar hassas töleranslarda talaşlı imalat işine tabi tutulur. Dayanımı arttırmak için ise, talaşlı imalat sonrası parça üzerine ısıl işlem uygulanır.

İçten yanmalı motorlarda en fazla yüke maruz kalan parçalardan biri olan krank mili, eğilme, burulma ve kesme kuvvetlerine karşı dayanıklı olmalıdır. Aynı zamanda krank mili üzerinde bulunan karşı ağırlıklar da motorun daha az titreşimli çalışmasını sağlar. Karşı ağırlıklar atalet kuvvetlerini dengeleyerek daha dengeli bir çalışmaya neden olur. İşte bu yüzden daha dengeli çalışan motor daha az titreşim oluşturur. Titreşimi azaltmanın bir yolu olarak da, krank mili direk olarak volana bağlanarak titreşimin azalmasına katkıda bulunur.

Dört zamanlı motorlarda krank milinin iki defa dönmesi ile bir iş yapılmış olur. İki zamanlı motorlarda ise krank milinin her dönüşünde bir iş yapılır. Krank mili motorlardaki emme ve egzoz işlerini yapan kam miline triger kayışı ile bağlanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir