Keskin Viraj Nasıl Alınır?


Araç kullanırken en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri tecrübedir. Her gün trafikte bir çok farklı durumla karşılaşırsınız ve eğer bu durumları daha önceden tecrübe ettiyseniz, en az zararla atlatırsınız. Eğer tecrübeniz yoksa, hangi durumda ne yapılacağını önceden bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Günümüzde trafik kazalarının bir çoğu hatalı viraj almadan kaynaklanır. Keskin virajla karşılaşan sürücüler gerekli tepkileri veremezse kaza kaçınılmazdır. Daha önce kullanmadığınız bir yolda gidiyorsanız, karşınıza sert virajlar çıkacabileceğini düşünmeli ve bu duruma hazırlıklı olmalısınız. Peki keskin bir viraj nasıl kolay bir şekilde alınır?

Öncelikle süratiniz çok önemlidir. Özellikle şehirler arası yollarda sürücüler hızlı bir şekilde yol alırlar. Eğer sert viraja hızlı girerseniz, bu sizin için tehlikeli sonuçlar doğurur. Kesin bir sürat belirtmek doğru olmaz, virajın dönüş açısı, hava durumu, yolun özellikleri, lastikleriniz ve hatta kullandığınız arabaya göre belirlemeniz gereken sürat değişebilir. 1990 yılında üretilen bir araba ile günümüzdeki arabalar arasında ciddi farklılıklar mevcuttur ve son model araçla rahatça aldığınız virajda, eski model araçla savrulmanız olasıdır. Bu sebeple öncelikle aracınızı tanımalı, sınırlarını bilmeli ve daha sonra anlık şartlara göre bir hız belirlemelisiniz.

Hızınızı kesinlikle viraja girmeden önce düşürmeniz gerekmektedir. Viraja girdikten sonra frene basmayın, bu sadece tekerleklerinizin yol tutuşunu düşürür ve aracınızın savrulmasına yol açar. Eğer virajda frene basarsanız ve aracınız savrulmaya başlarsa, frene basmakta ısrar etmeyin, frenden ayağınızı çekerek debriyaja sonuna kadar basın. Bu şekilde tekerlekleriniz serbest kalır ve aracınız daha rahat kontrol edersiniz. Fakat bir şekilde virajda yavaşlamak zorunda kalırsanız, vitesi düşürün. Virajda motor freni kullanmak aracınızın daha az savrulmasını sağlar.

Viraja gelmeden önce aracınızı uygun bir hıza getirdikten sonra, yolun müsat olması halinde, viraja girmek için en sol şeride geçin ve virajı alırken en sağ şeride kadar gelin. Bu şekilde virajı en süratli şekilde alabilirsiniz. En sağ şeride kadar geldikten sonra hafifçe ve kontrollü olarak gaza basın.

Unutmayın ki, bir virajı en hızlı olarak dönmenin yolu, viraja süratli girmekten değil, virajdan süratli çıkmaktan geçer.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir