Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?


Maddi hasarlı trafik kazalarında, kazaya karışan tarafların polis gelmeden anlaşarak durumun kayıt altına alınması için kaza tespit tutanağı hazırlanması gerekmektedir. Kaza sonrası sakinleşip aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapabilirsiniz.

  • Araçlar kaza yerinden kaldırılmadan, mümkünse fotoğraf makinesi veya cep telefonu ile araçların farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir çünkü fotoğraflar tutanak ile beraber değerlendirilmektedir.
  • Trafik akışının güvenliğini olumsuz etkilememek, başka bir kazaya neden olmamak için araçlarınızı uygun bir yere çekiniz. Aracın flaşörlerini (dörtlü) yakınız. Gerek duyduğunuz diğer tedbirler varsa çabucak alınız.
  • Kazaya karışan taraflar anlaştığı takdirde trafik polisi veya jandarma beklemelerine gerek kalmayacaktır. İkiden fazla araç kazaya karışmış ise kazada birden fazla tutanak kullanılabilir. Tutanaklar, tüm taraflar tarafından imzalanmalıdır aksi takdirde geçersiz sayılacaktır.
  • Araçlara ait belgeler (araç tescil ve trafik belgeleri, zorunlu mali mesuliyet sigortası) ve sürücü belgelerinin kullanılan araç için uygun/yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Belgelerde eksiklik ve usulsüzlük, sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa, trafik kazası tespit tutanağı trafik zabıtası tarafından düzenlenecektir yoksa tutanak tutma işlemine başlanabilir. Tutanak formunu sigortacınızdan alıp, aracınızda bulundurmayı unutmayın yoksa da diğer araç sürücülerinden isteyebilirsiniz.
  • Kaza tespit tutanağında yer alan 1 ve 2 numaralı alanlara kaza tarihi ve yerine ilişkin bilgiler yazılmalıdır. 3 numaralı alan, varsa görgü tanıklarının ifadesi için ayrılmıştır.
  • A ve B araçları için 4,5,6 numaralı alanlarda yer alan sürücüye ait kimlik bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası bilgileri her iki araç ve sürücü için doldurulmalıdır. Devamında 7 numaralı alanda yer alan araç türleri üzerinde aracın (A aracı için ayrı B aracı için ayrı) ilk darbeyi aldığı yeri işaretleyiniz.
  • 8 numaralı alanda kazalarda yapılan hataların yer aldığı kutucuklardan uygun olanı (x) ile işaretleyiniz. Bunun doldurulması zorunlu olmamasına rağmen şirketin olayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.
  • Kaza anını görsel olarak belgelemek için 9 Numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağını mutlaka çiziniz. Taslak üzerinde araçlar A ve B aracı olarak işaretlenmeli, cadde ve sokak ismi belirtilmeli, aracın gittiği yön işaretlenmelidir, yol çizgileri çizilmelidir.
  • 10 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili kendi görüşlerini yazacaklardır. Tutanak formu, 2 nüsha olarak doldurulduktan sonra 11 no’lu alan her iki sürücü tarafından imzalanır.
  • Tutanak bittikten sonra, karşılıklı olarak birbirinize trafik sigorta poliçenizin , ruhsatınızın ve ehliyetinizin fotokopisini vermelisiniz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir