Kasko Nedir? Kaskonun Yararları Nelerdir?


Kasko Nedir? Kaskonun Yararları Nelerdir?

Kasko her hangi bir motorlu kara taşıtının sigortanın iradesi dışında aracın başına gelebilecek çarpma, yanma, kaza gibi hasarlara teminat altına alınmasıdır. Kasko zorunlu değildir. araç sahibinin isteğine bağlıdır. Ama aracınızı eğer banka kafilliğiyle almışsanız bankalar aracı kaskolu yapmanız için zorunlu hale getiriyorlar.

Kasko Süresi Ne Kadardır?

Kasko süresi 1 yıldır. Daha süreli ve ya daha uzun süreli kasko ülkemizde yapılmamaktadır. Kasko 1 yıl süreyle yapılır.  Kasko aşama süresi 6 aydır. 6 ay içinde kasko yenilenmek zorundadır. Eğer 6 ay içinde kasko yenilenmezse hasarsızlık indirimi verilmez.

Araç Satışlarında Kasko Diğer Tarafa Devredilir mi?

Araç satışlarında kasko alıcı taraflarına devredilemez. Ancak satıcı yeni bir araç alacaksa sattığınız aracın kaskosunu yeni araçta kullanabilirsiniz. Ama yeni alıcı kişi kendi adına sigortalı olarak yeni bir kasko düzenletmek zorundadır.

Kasko Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?

Kaskonuz  eğer araç kaza ettiği zaman sürücü alkollüyse ve bu alkollü olduğu tutanaklarla da ispat edilirse kasko her hangi bir zararı karşılamaz. Ayrıca art niyetli davranışlar experler tarafında tespit edilirse de ve bunlar raporlara da yansırsa kaskodan her hangi bir tazminat alınmaz.

Kaskodan Faydalanmak İçin Kaza Sırasında Neler Yapmak Gerekir?

Kaskodan yararlanmak için kaza sırasında öncelikle kaza tespit tutanağının her iki taraf tarafından tutulması gerekir. Fotoğraf çekilmesi gerekir. Her iki tarafın ruhsat ve ehliyet fotokopileri ve kişilerin beyanları gerekiyor. Eğer yaralanmalı ve ölümlü kaza ise bu durumda trafik polisi çağrılarak tutanak tutturulması gerekir.

Çalınma Ve Pert Olaylarında Kasko Araç Sahibine Ne Kadar Ödeme Yapar?

Pert olan veya çalınan araçlarda kasko poliçesinin üzerindeki belirli maz alınarak exsper tarafından ikinci el değeri araştırılır ve hariç bedel sigortalıya ödeme yapılır.

Kaskolu araç kaza yaptığında karşı tarafın hasarını da öder mi?

Kaskonuz karşı tarafın hasarını kasko poliçe sindeki ihtiyar mali mes’uliyet denilen teminat oranında öder. aslında trafik 3’üncü şahıslara verdiğiniz zararı maddi ve bedeni zararları trafik sigortası öder. Ama bunu aşan kısımlar kaskodaki 25 bin liraya kadar trafik sigortası öder. 25 Bin lirayı aşan kısımda kasko poliçe sindeki  ihtiyar mali mes’uliyet teminatı devreye girer. Ve oradan ne bedel verilirse veya ne kadar bedel verilmesini istediyseniz.  O oranda da kaskonuzdaki ihtiyar mali mes’uliyet teminatınız karşı tarafın zararını karşılar.

Araca sonradan eklenen aksesuarlar kasko sigortasına dahil mi?

Araca sonradan eklenen aksesuarlar eğer kasko poliçeniz düzenlenirken eğer bu aksesuarlar bedelleriyle, faturalarıyla sigortanıza ibraz ettiğinizde bu kasko poliçenize  ek olarak eklenebilir. Eğer kasko paliçeniz yapıldıktan sonra böyle bir aksesuar aracınıza eklenirse bunu sigortacınıza  belirterek kasko poliçenize dahi edebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir