Kaportadaki Çizikler Nasıl Giderilir?


Her arabanın kaportası zamanla gerçekleşebilecek olaylar ile çizilebilir. Arabanın kaportasının çizilmesi halinde kötü bir görüntü oluşturur. Arabanın değerini de düşürecek bu olay erken önlem alınmaz ise kaporta kısmında kalıcı kötü çizikler oluşabilir. Peki kaportadaki çizikler nasıl giderilir, çiziklerin oluşmaması için ne gibi önlemler alınabilir? İşte cevabı.

Araba kaportanızı çizdirmemek için aracınızı özellikle otoparklarda dar yerlere, ağaç dallarının sık olarak yere uızandığı yerlere ve güvenmediğiniz sık park yapılmış yerlere koymamanız gerekmektedir. Ayrıca dar alanlarda geçerken özen gösterimelidir. Kaportanızdaki çizikler sizin dışınızda da gelişebilir. Böyle durumlar için ise şua aşamaları uygulayabilirsiniz.

Pasta ve Cila

Arabanızın kaportasında oluşacak çizikler için pasta ve cila yöntemini aracınıza uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile aracınızın rengindeki boya aracınıza rötuş yapılırak sürülür. Bu yöntemi uygulayarak aracınızın üzerindeki çizikleri giderebilirsiniz. Fakat kaportanın içe göçme durumunda çekilebiliyorsa çöken parça çekilir ve boyanır. Boya olarak fark etmese de kaportada çökük varsa kendini belli eder. Boyayı kaportaya sürdükten sonra bir süre kurumasını beklemelisiniz. Aracınızın boya korumasını yaptırtarak daha uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz.

Çizik kalemi

Günümüzde hızla yaygınlaşan ve kolay bir kullanımı olan çizik kalemi kaportaya uygulanabilir. Yapmanız gerekem kalem ile çizik bölgesinde çizim yapmaktır. Çizik kalemleri farklı renklerde satılmaktadır. Sizde aracınaza uygun rengi seçip bu rengi kaportanız ve aracınızın çizilen diğer bölümlerine ugulayabilirsiniz. Çizik kalemi kolay kullanılsa da dikkatli kullanılması gereken bir kalemdir.

Çizik bölümü taşırılırsa diğer bölümleri kirletip leke bırakabilir. Pasta ve Cila işlemi otomobil sanayi işlerini yürüten dirmalat tarafından yapılmaktadır. Aracınızı bu yerlere götürme imkanınız yok ise bu kalemlerden edinebilirsiniz. Kalemi kaportaya uygulamadan önce kaportadaki bölümün çizik olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bazı lekeler çizik gibi görünmektedir. Çizik olan bölgede elinizi dolaştırınız. Yanları pütürlü ise kaportanız çizilmiştir. Yanları pütürlü değil ise ıslak bir bez ile sıkıca kurulayınız. Çizik olduğuna eminseniz kalemi çizgiye yavaşça bastırarak çizik boyunca sürün. Kalemin içindeki sıvı çiziği dolduracak ve rengi dönüştürecektir. Kalem bir defa sürülmeli kesnlikle iki kez üstünden geçilmemelidir. Bu işlemi uyguladıktan sonra kurumasını bekleyip taşan bölgeleri bez ile silebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir