Kaporta Nasıl Yapılır?


Aracın dış görünümü bir çok insan için statüyü belirleyen en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Çünkü aracın sahip olduğu kaporta yapısı, aracın hızında çok büyük etkiye sahiptir. Bu sebepledir ki günümüzde yarış arabaları başta olmak üzere, spor arabaların ve pahalı araçların kaporta dizaynları başlı başına bir mühendislik konusu haline gelmiştir.

Araç kaportaları en basit haliyle hazır sac levhalardan oluşur. Bu levhalar fabrikalarda özellikle yarış araçları için, aralarına dolgu maddeleri eklenerek kompozit hale getirilir. Bu işleme giren sac levhanın boyutları metre kare birimiyle ölçülecek kadar büyüktür. Bu sebeplerden ötürü araç kaportası dayanıklı olduğu kadar, esnek bir madde olmaktadır.

Meydana gelen trafik kazaları sonucunda, araçların kaportasında meydana gelen göcükler veya kırılmalar, sanayide ustalarca veya aracın kendi onarım servislerinde düzeltilir. Bu düzeltme işlemi birkaç basamakta gerçekleşmektedir. Öncelikle atölyeye ulaşan izmir escort bayan hasarlı araç, hasarlı bölgelerin dışında herhangi bir zarar görmemesi ve çizilmemesi için üzeri örtülür. Ardından göcükler için yapılacak ilk işlem bir takoz ve çekiç almak olacaktır. Yalnız ustanın kullandığı takoz ve çekiç, metal olmamalıdır. Silikon bazlı olarak bu işlemler için üretilen çekiç ve takozlar bulunur. Usta, hasarlı kısmı arkasına takozu koyar.

Çekiçle, takoz hizzasına gelecek şekilde aracın hasarlı bölgesine sert olmayan vuruşlar yapar. Burada amaç aracı eski haline çevirmek değil, eski haline en yakın haline dönüştürmektir. Çekiç ile ufak darbeler yaparken, kaportanın hasarsız kısımları baz alınmalıdır. Çekiçleme işlemi bittikten sonra, zımparalama işlemi uygulanır. Bir jet üzerine takılmış sanayi tipi zımparalar ile aracın ilgili bölgesi, boyasından ayrılıncaya dek zımparalanır. burdaki amaç, ardından çekilecek macun için tutunma yüzeyi oluşturmaktır.

Ustanın kullandığı zımpara 2 kademede olur. İnce ve kaba. Önce küçük ardından büyük numaralı zımpara kağıdıyla birer kat zımparalanır. Bu işlemin ardından, aracın hasarlı bölgesine kabaca macun çekilir. Bu şekilde göcük ve çatlaklar doldurulur. Ardından macunun kuruması beklenir. Macun kuruduktan sonra, yüksek numaralı zımpara kağıdıyla kaporta el ile zımparalanarak pürüzsüz hale getirilir. Son işlem olarak aracın rengine göre astar kat ve ardından asıl renk boya ile boyanarak işlem son bulur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir