Jant Çeşitleri Nelerdir?


Araçların jantları kullanım amacına ve yapıldığı malzemelere göre temel olarak ikiye ayrılır. Bu iki temel ayrım alt kollara da ayrılmaktadır.

JANTLARIN KULLANIM AMAÇLARINA GÖRE ÇEŞİTLERİ

İç Lastiksiz Jant: Lastik içerisinde iç lastiğin bulunmadığı jantlardır. Dış lastik ile jant tam olarak birleştirilir ve hava tahliyesi engellenerek kullanılır.

  1. 50 lastik oturma açılı jantlar: Daha çok kamyonetlerde kullanılan tipidir. 13”, 14” ve 17” çeşitleri bulunmaktadır.
  2. 150 lastik oturma açılı jantlar: Geniş kesitli lastiklerde kullanılan jant tipidir.
  3. 50 lastik oturma açılı 4 parçalı jantlar: 80 serisi lastikler için üretilen lastiklerdir. 20” boyutunda olurlar.

İç Lastikli Jant: Jant ile dış lastik arasında iç lastiğin bulunduğu jant tipidir. Bu jantlar segman, göbek ve çember gibi bölümlerden oluşur. Bu bölümlerin tamamının bulunduğu jantlar mevcut olduğu gibi bazı ürünlerde segman ve çember bölümlerinin yerine kombine çember denilen ayrı bir bölüm bulunabilir.

Göbeksiz Jant: İç lastiksiz jantlar ve iç lastikli jantların özelliklerini bir arada bulunduran bir janttır. İç lastikli veya iç lastiksiz kullanımı mevcuttur.

JANTLARIN YAPILDIĞI MALZEMELERE GÖRE ÇEŞİTLERİ

Ülkemizde kullanılan malzemelerine göre üç farklı tiptedir;

Saç Jantlar: Genellikle araçların fabrika çıkışlarında üzerlerinde bulunan, kalitesi düşük jantlardır. İsimlerinden anlaşılacağı gibi saçtan üretilmiş jantlardır. Presleme ve kaynakla birleştirme teknikleri ile üretilirler.

Alüminyum Alaşımlı Jantlar: Alüminyum jantların yüzde 90’ı alüminyumdan oluşur. Kalan yüzde 10’luk kısmı silisyum maddesinden oluşur.  Saç jantlara göre avantajları çoktur. Ağırlıklarının az olması nedeniyle yakıt tüketimi tasarrufu ve araç performansında artış sağlarlar.

Magnezyum Alaşımlı Jantlar: Ülkemizde maliyetleri nedeniyle pek tercih edilmeyen, magnezyumdan üretilen jantlardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir