İkinci El Motosiklet Nasıl Alınır?


Kişiye özel ulaşım araçları günümüzde olmazsa olmazlarımızdandır. Motosikletler de bu araçlardan birisi olmasına rağmen ülkemizde otomobillerin gölgesinden kurtulamadı. Halbuki motosikletler her açıdan en mantıklı ulaşım araçlarından birisidir. Yakıt masrafı azdır, şehir içinde park derdi yoktur, vergisi düşüktür, trafikde bekleme derdi yoktur. Motosiklete başlarken en mantıklı yol ikinci el bir motosikletle başlamaktır.

İkinci el motosikletimizi alırken öncelikle hangi amaca uygun kullanacağımızı belirlemeliyiz. Motosiklet kullanmaya yeni başlıyorsunuz ve küçük hacimli bir motosiklet mi alacaksınız? Yoksa tecrübeli bir motosiklet kullanıcısı mısınız? Yeni başlayanlar için özellikle ikinci el motosiklet almak her zaman zordur ve moral bozucu sonuçlar yaratabilir. İkinci el motosiklet alırken bilindik markalara yönelmekte fayda var. Hem daha kaliteli olurlar hem de yedek parça ve servis konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Beğendiğiniz bir motosikleti görmeye gittiğinizde ilk önce bir kazası var mı? Vergi borcu var mı? Hacizi var mı? gibi hayati soruları sormalısınız ki motosikleti aldıktan sonra başınız ağrımasın.

Motosikletler devilebilen araçlar olduğu için ufak tefek devrilmeliri ve karenaj sorunları düzeltilebilir şeylerdir. Ama motosiklet büyük bir kaza yapmış ve şasisi kırılmış  ve ya eğilmiş daha sonra da düzeltilmiş ise kesinlikle almayın. Çünkü piyasadaki şasilerin çoğu alüminyumdur ve alüminyum şasi asla ama asla tamir edilemez. Motosikletin yanına gittiğinizde çalışır durumda olmamasına dikkat edin.

Eğer motosiklet çalışır durumdaysa büyük ihtimalle motor kısmında bir sorun vardır. Bu durumda motoru stop edin ve tekrar çalıştırın. Hemen çalışırsa ateşlemede sıkıntı yok demektir. Bu sefer de sesini dinleyin düzenli bir sesi var motorda da büyük ihtimalle sorun yoktur. Yine de bir motosiklet ustasına almadan önce götürüp kontrol ettirin. Alacağınız motorun kilometresinin fazla olmamasına da özen gösterin. Uzun kilometrelerde motosiklet yıpranır ve ömrü azalır. 150-250 cc arası motosikletlerde 15 bin 250 cc ve üzeri motosikletlerde 30bin kilometre üzeri almamaya özen gösterin. Ayrıca motosikletin şasi numarasını da almadan önce kontrol ettirin. Çünkü piyasada çok fazla çalıntı motosiklet var. En son dış görünüşüne de onay verirseniz motosikletinizi alabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir