İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli


Bildiğiniz gibi ülkemizde son yıllarda sıfır araç fiyatlarında ciddi artışlar meydana geldi. Kurun yükselmesiyle birlikte son 3-4 yılda neredeyse araç fiyatları iki kattan daha fazla arttı. Bu böyle olunca araç almak isteyen insanlar sıfır araç almak yerine ikinci el araçlara yöneldiler. Peki ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli . Gelin birlikte inceleyelim.

Günümüzde ekonominin can damarlarından olan otomotiv sektöründe araç sahibi olmak için sıfır araçlar kadar ikinci el araçlar da çok tercih ediliyor. Bunun en temel sebeplerinin başında ekonomik uygunlukla beraber piyasada sıfıra yakın taşıtları bulmanın mümkün olmasıdır. Araç sahibi olmaya karar verdikten sonra değerlendirmeye almanız gereken hususlar,

  • Alacağınız aracın kullanım alanınıza uygun olmasını göz önünde bulundurmalısınız. Ticari amaçlı araçlar, hususi veya aile için araçlar, arazi araçlar gibi modellerden oluşan bir araç tipi tespit edilmelidir.
  • Modelini ve tipini belirlediğiniz aracın teknik özelliklerini belirlemelisiniz. Motorun gücünü, torkunu, performansını gözden geçirmelisiniz.
  • Bütçe, güvenlik, dayanıklılık, sürüş keyfi, pazardaki payı ve bazen de üretildiği ülke (İtalyan, Alman, Japon, Amerikan vs.) göz önüne alınarak marka seçimi yapılmalıdır. Marka seçerken her zaman pazar payından alınan araçtan seçilmesi avantajdır. Hem aracın yedek parçası kolay bulunur, hem de aracın ileride elden çıkarılması kolaylaşır.
  • Marka seçimi kriterleri azaltıldıktan sonra model seçimi yapılır. Öncelikli kriter aracı ne için kullanacağımızla ilgilidir. Bu kullanım şekline göre araçlar; cabrio, coupe, hatchback, üç-beş kapılı, sedan ve station vagon, otomobil için geçerli olan kasa şekilleridir. Arazi için pick-up, 4×2-4×4 jip seçeneklerinden biri tercih edilir. Kamyonet tarzı araçlarda mini van ve parel van çeşitleri bulunmaktadır.
  • Modelini belirlediğiniz araçların birkaçında karar kıldıktan sonra, gerek internet gerekse araç pazarlarının havası solunmalıdır.
  • Araştırmalarınız sonucunda size en uygun gelen modelin; fiyat, performans, motor gücünün verimi, boya-kaporta, rot-balans, yürür aksamı özellikleri otomobil servisleri yardımıyla şu anki Türkiye piyasasında 100-300 TL arasında olan bu testlerin değerlendirilmesiyle size en güvenli şekilde sunuluyor.
  • Aracın kaza-kilometre sorgusu araç seçim kriterinin başında gelir. Bu sorgulama içinde aracın plakasını 5664’ e SMS atarak 4 TL karşılığında kaza durumu ve kilometre değeri sorgusu yapılır. Kiralama şirketlerinde kullanılan araçlar otomobil piyasasında satılmaktadır. Mağdur durumda kalmamak için sicilini kontrol ettirmek çok önemlidir.
  • Bu şartları sağlayan size en uygun temiz araç, sizin tarafınızdan test sürüşüyle; lastiklerin durumu, kozmetik durumu (pas, darbe, çürüme), elektrik sistemi (havalandırma, klima) ve yürüyüş aksam (fren, vites geçişleri, titreşim, ses) durumu kontrol edilir.

Araç içinize sindiyse son olarak dikkat edilmesi gereken husus aracın parasını öderken devrini noterden en kısa sürede almaktır.

Bütçe Belirleme

İkinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli konulu yazımıza bütçe tespiti ile başlıyoruz. Öncelikle ikinci el araç almak için ne kadarlık bir bütçe ayıracağız bunun tespitini yapmamız gerekir. Çünkü sıfır araç fiyatları sabit olsa da aynı aracın ikinci el piyasasında araçlar arasında fiyat farkı çok fazladır. Bütçemizi belirledikten sonra hangi marka ve model araç almak istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Eğer buna karar vermez isek her baktığımız araç için piyasa fiyat araştırması yapmamız gerekir ki bu da zor olacaktır.

Piyasa Fiyat Tespiti

Bundan sonra yapmanız gereken düşündüğümüz ikinci el aracın ortalama piyasa fiyatını çıkarmaktır. Peki bunu nasıl yapacağız? Çok basit filtrelemeden sonra karşımıza çıkan araç listesini fiyatı en büyükten itibaren sıralayıp fiyatı en yüksek beş aracın fiyatlarının ortalamasını bir kenara yazıyoruz.

Aynı işlemi fiyatı en düşük beş araç için de yapıyoruz. Elimizde iki rakam oldu bu iki fiyatı da toplayıp ikiye bölüyoruz. Çıkan fiyat aradığımız aracın ortalama piyasa fiyatıdır. Boyası değişeni çok az olan veya olmayan km si düşük olan araçlar bu belirlediğimiz piyasa fiyatının üzerinde olması gerekir. Aynı şekilde özellikle motor kaputu değişik ve boyalı parçaları fazla olan araçların fiyatı da bu piyasa fiyatının altında olması gerekir. İkinci el araçlar için en önemli fiyat belirleyici parça motor kaputudur. Kısaca motor kaputu boyalı veya değişen araçlar piyasa fiyat ortalamasının altındadır.

İnceleme ve Karar

Bu değerlendirmeyi de yaptıktan sonra ilandaki ikinci el araçları incelemek kalıyor ekspertiz raporu olan araçlar her zaman önceliğiniz olsun derim. Aksi taktirde aracı almak için gittiğinizde büyük sürprizle karşılaşabilirsiniz. Eğer acil ihtiyaçtan dolayı fiyat düşük yazılmamışsa belirlediğiniz ortalama piyasa fiyatının üzerindeki araçlar genellikle daha temiz ve sorunsuz araçlardır.

Burada dikkat edeceğiniz ve her bir ilanı incelerken aklınızda olacak husus ortalama piyasa fiyatıdır. Değerlendirmenizi buna göre yapacaksınız. Normalde fiyatı, ortalama fiyatın üstünde olması gereken araçları daha düşük fiyatlı olarak görürseniz bu araçlara yoğunlaşabilirsiniz. Çünkü acil ihtiyaç vb. sebeplerle araç satanlar fiyatı daha düşük yazabilirler. Bu araçlar kaliteyi ucuza almak için aklımızda olması gereken araçlardır. Al sat yapanlar ve galericiler bu araçların peşindedir. Ayrıca güncel ekspertiz raporu olsa dahi alacağınız aracın ekspertizini bizzat kendiniz başında olarak yaptırın.

İkinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli yazımızı özetleyecek olursak araç almadan önce

1.Bütçe belirleme

2.Almak istediğiniz aracın marka model ve araç yaşının belirlenmesi

3.Ortalama piyasa fiyatın belirlenmesi

4.Ortalama piyasa fiyatına göre alacağımız aracın fiyatının kıyaslanması yapılır

5.Karar verme sürecini takip etmeliyiz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir