Hibrit Otomobil Nedir? Hybrid Motor Nasıl Çalışır?


hibrit araba nedir, hibrit araba ne demek, hibrit motor çalışma prensibi

Yaşadığımız son yüzyılda potansiyel enerji kaynakların giderek azalması, fosil yakıtın gelecekte tükenmesi ve petrol yakıtın çevreye ve küresel ısınmadaki rolü gibi sebeblerden dolayı geleneksel benzinle çalışan arabalar yerine alternatif enerji ile çalışabilecek otomobiller üretme fikriyle yola çıkılarak daha verimli daha tasarruflu ve doğaya zararsız otomobil olarak hibrit (hybrid) arabalar üretilmeye başlanmıştır.

Hibrit otomobiller iki enerji kaynağını birlikte kullanabilen araçlardır. Bu enerji kaynaklarını kullanan içten yanmalı benzin motoru ve batarya ile birlikte elektrik motoru ve jenaratör sistemi birlikte komple bir sistemdir. Bu araçların sürüş erimliliği diğer benzinli otomobillere göre ortalama %40 oranda daha fazla verimlidirler. Bunun sebebi daha akıllı kontrol sistemi ile verimliliğin maksimum seviyeye çıkarılması olmasındandır.

Hibrit Arabaların Çalışma Sistemi

Hibrit arabalar çalıştırıldıktan sonra hareketi sağlayacak ve düşük hızda seyretmesine yetecek enerjiyi elektrik motoru aracılığı ile bataryadaki enerjiden sağlar. Yaklaşık hız 40 km/saat ‘e kadar araç bu enerji ile seyredebilir. Elektirk motoru ile birlikte benzin motoruda çalışmaya başlar. Benzin motoru gücünü ikiye bölerek hem hibrit motorun jenaratörü çevirerek elektrik depolamasını sağlar hemde aracın mekanik çekişini sağlar. Şehir içi düşük hızlarda hibrit elektrik motoru, yüksek hızlardaki durumda benzin motoru prensibi ile çalışmaktadır.Hibrit otomobiller, aracın yavaşlaması ve fren yapma durumunu avantaja çevirerek frenden kaynaklı kinetik enerjiyi elektrik enerjisine cevirerek bataryaya depolar.

İstenildiğinde benzinli istenildiğinde elektrik motoruyla çalışarak yürüyebilen ilk arabayı 1902 yılında Ferdinand Porsche yapmıştır. “Mixte-Wagen” adını vermiştir. Mixte Wagen, benzinli motor stop edildiğinde bile akülerin çalıştırdığı elektrikli motorla ilerlemeye devam edebiliyordu.

Yeni nesil otomobil markalarında hibrit(hybrid) araba modelleri ise; Toyota’nın Toyota Prius modeli, Honda’nın Honda Insight ile başladığı günümüzde Honda Civic Hybrid ile devam eden serileri hibrit otomobillere örnek olarak verilebilir. Toyota’nın lüks araba şirketini temsil eden Lexus’un RX 400h modeli de melez otomobiller arasında yerini alacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir