HGS Kredisi Nasıl Yüklenir?


Köprü ve otoyollardan ücretli geçişlerde kullanılan bir ödeme sistemi olan HGS ile geçiş ödemesi araçların durmasına ya da yavaşlamasına gerek kalmadan otomatik olarak gerçekleştirilir. Pasif radyo frekansı tanımlama teknolojisi ile çalışan bu sistemde araçta yer alan ve bir çip içeren etiket ya da kart HGS gişesindeki okuyucu anten tarafından otomatik olarak algılanır ve etiket ya da karta bağlı hesaptaki bakiyeden geçiş ücreti otomatik olarak tahsil edilir.

Bu ödeme yönteminden faydalanılabilmesi için aracın ön camına yapıştırılarak kullanılan ve etiket ya da kart şeklinde olan HGS ödeme aracının temin edilmesi gerekir. Bu kartın temini sırasında isteğe bağlı olarak hesaba yüklenmiş olan bakiye bittiğinde ise HGS gişelerinden yapılan geçişlerin ücretlerinin sorunsuz şekilde hesaptan tahsil edilebilmesi için HGS hesabına kredi yüklemesi yapılmalıdır.

HGS Kredisi Nasıl Yüklenir?

HGS gişelerinden geçişte kullanılacak olan kart ve etiketler PTT şubelerinden, ücretli yolların giriş çıkışlarında bulunan satış noktalarından alınabilir. Araç ruhsatı ve kimlik fotokopisi ile kart/etiket alınırken kart/etiket ücretinin yanında isteğe bağlı olarak tanımlanan HGS hesabına kredi yüklemesi de yapılabilir. Bu ödeme nakit ya da banka kartları ile yapılabilir.

Banka Şubeleri

HGS kartı, etiketi almanın ve HGS kredisi yüklemenin diğer bir yolu da banka şubeleridir. HGS kredi yüklemeleri banka şubelerinden yapılabileceği gibi bu işlem için bankaların interaktif kanalları da kullanılabilir. Sürekli olarak HGS gişelerinden geçiş yapanlar ise hesapları bulunan banka şubelerine otomatik kredi yükleme talimatı verebilir. Bu şekilde HGS hesabındaki kredinin bitmesi durumunda banka kişinin hesabından ya da kredi kartından tahsilat yaparak ilgili hesaba belirlenen miktarda kredi yüklemesi yapar.

PTT

HGS kredi yüklemesinin en pratik şekilde yapıldığı kanallardan birisi de PTT’nin alışveriş sitesi olan ePTTAVM’dir. Bu kanaldan kredi yüklemesi yapılması içinse öncelikle https://hgs.epttavm.com/ adresine gidilmeli, kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır. Üye olmayanlar sisteme ücretsiz olarak üye olabilir ya da üye olmadan da kredi yüklemesi yapabilir. T.C. kimlik numarası, plaka numarası, vergi numarası ya da pasaport numarası bu sisteme girilerek kişiye tanımlanmış olan HGS hesabına banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme yapılarak kredi yüklenebilir.

Bu sistemden kredi yüklemesi yapılabilmesi için gereken tek şart ise HGS etiketinin PTT şube veya satış noktalarından alınmış olmasıdır. Bankalardan alınmış olan HGS etiket ve kartlarına bu sistem üzerinden ödeme yapılmaz.

Akıllı Telefonlar

PTT aracılığıyla HGS kredi yükleme akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar aracılığıyla da yapılabilir. Bunun için akıllı telefonun işletim sistemine uygun uygulamanın, uygulama sağlayıcısından indirilip kurulması gerekir.


Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir